- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Zahradníci u nás chybějí
V České republice chybějí stovky kvalifikovaných zahradníků. Školy sice produkují dostatek odborníků, řada absolventů se ale živí jinak. Podle agenturních informací většině tuzemských firem, které se věnují realizaci zahrad, scházejí odborní pracovníci a nahrazují nekvalifikovaní lidé, které je potřeba zaškolovat.
Podle odhadu Svazu zakládání a údržby zeleně existuje u nás je kolem 900 firem a živnostníků, kteří se živí výstavbou zahrad. Přesná čísla ale neexistují, doplnila ředitelka svazu Jana Šimečková.
Práce zahradníka je dnes podle odborníků podstatně náročnější než dříve. Je to hlavně proto, že dnes velkou část tvoří práce u rodinných domů. "Dřív přišel zahradník až po stavební firmě a měl vše předpřipraveno, dnes si často musí sám položit dlažbu na zahradě, zapojit osvětlení i zavlažovací systém," popsala Šimečková.
Zatímco teoretických znalostí mají absolventi škol dostatek, technické dovednosti je často potřeba dohánět až v praxi. Školní osnovy se totiž potřebám trhu příliš nepřizpůsobují, postěžovala si ředitelka.
Proč o práci v oboru není mezi absolventy příliš zájem, nechce svaz odhadovat. Důvodem může být například sezónnost, zahradníci jsou v naprosté většině vytížení jen od jara do podzimu. Šimečková také upozornila na platové podmínky. Mzdy se příliš nezvyšují a navíc jsou mezi nimi velké regionální rozdíly. Průměrný plat se v tomto oboru pohybuje mezi 15 až 27 tisíci korun.
Zdroj: Agroweb