Renata Šarjaková, 23. duben 2008
Odezvy na reformu zemědělské politiky

Reforma zemědělské politiky, kterou nedávno představil ministr zemědělství Petr Gandalovič společně s premiérem Mirkem Topolánkem na rodinné farmě Stanislava Němce, vyvolala celou řadu souhlasných i negativních reakcí. Někteří zemědělci ji vítali a vidí v ní pozitivní posun, jiní jí byli poněkud zaskočeni.

Reforma českého zemědělství by podle Gandaloviče měla stát na čtyřech pilířích, a to na narovnání vlastnických vztahů k půdě, podpoře konkurenceschopnosti a omezení byrokracie, spravedlivém pojetí zemědělské politiky EU a zvýšení kvality života na venkově. Za hlavní cíle pak deklaroval mimo jiné urychlený doprodej státní půdy a vyřešení problematiky restitučních náhrad a přídělů, pozemkové úpravy, boj proti erozi a další.
Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba konstatoval, že členové komory z představené reformy rozčarováni. „Tímto materiálem jsme velmi zklamaní, je pro nás těžko přijatelný,“ konstatoval. „Domníváme se, že to není reforma, na kterou čekáme a kterou potřebujeme,“ dodal s tím, že zástupci komory předali ministrovi memorandum, v němž tento materiál odmítli. Podle Veleby nepostihuje totiž současné priority českého zemědělství, nereflektuje jeho nové možnosti. „Vytváří situaci pro určité rozkolísání českého zemědělství,“ podotkl. Podle předsedy Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Zdenka Koubka nejde o reformu. „Reforma zemědělství totiž neznamená jen vyřešení vztahů k půdě a majetku. Měla by postihnout celý záběr agrární problematiky,“ řekl s tím, že venkovský prostor musí mít svůj výrobní charakter diverzifikace, stabilizační faktory a podobně. Podle zemědělce ze Slánska Petra Nováka se z této reformy zemědělství jaksi vytratilo. Určité zklamání vyjádřil i stínový ministr Michal Hašek. Čekal totiž spíše celkovou vizi rozvoje českého zemědělství v rámci Evropské unie.
Naopak reformu vítá Asociace soukromého zemědělství ČR. „Hodnotíme ji pozitivně,“ prohlásil její předseda Stanislav Němec s tím, že asociace by byla pro razantnější řešení otázek týkajících se vlastnického práva a problémů s byrokracií. Její tajemník Jaroslav Šebek uvedl, že představená reforma je obrovským posunem politiky ministerstva zemědělství. Také Společnost mladých agrárníků ČR (SMA) vnímá priority nastavené ministerstvem velmi kladně a plně se s nimi ztotožňuje, zejména s ohledem na samotnou existenci koncepce zemědělské politiky v ČR, která je pro resort určující. „Pozitivně hodnotíme deklaraci podpory generační obměny českého zemědělství. Nicméně pan ministr nám, jako profesní organizaci, dal závazek sledování naplňování daných cílů a zvláště pak prostředků, kterými tyto cíle budou plněny,“ uvedl prezident SMA Pavel Moulis. Na celkové hodnocení je tak podle něj třeba si počkat do resortem určeného termínu – roku 2011. Také Svaz vlastníků půdy ČR vidí v reformě určitý příslib do budoucna. „Očekáváme, že v rámci této reformy se bude řešit reforma pozemkového práva, které by měla odstranit převahu uživatelských práv nad právy vlastnickými, které jsou potlačovány,“ poznamenal jeho předseda František Janda.
Svaz marginálních oblastí (SMO) podle svého předsedy Milana Boleslava domnívá, že vize a hlavně její sdělení podnikatelům je důležitá, neboť podnikatelé potřebují informace, na kterou oblast se mají koncentrovat, aby mohli v předstihu přizpůsobit své kroky veřejné. Ministr podle něj uvedl svou představu prostupné krajiny s krajinotvornými prvky, bez povodní a eroze. Důležité bude i omezování byrokratické zátěže, která je dnes neúměrná a zemědělci musí den v týdnu věnovat vyplňování nejrůznějších často duplicitních hlášení, kontrolám, školením, vyšetřením, či vypracováváním nejnesmyslnějších zásad typu systém bezpečné práce při práci s lopatou. „To vše namísto toho, aby farmáři mohli více času věnovat užitečné práci,“ sdělil. Zatím lze jen doufat, že liberální politika konečně umožní zemědělcům vlastnit půdu, na které hospodaří. „Ministr totiž jasně řekl, že připravuje novelu zákona, která zvýší přednost zemědělců při nákupu státní půdy. Dále deklaroval, že zruší předkupní práva Pozemkového fondu ČR, která dnes ochromují trh s půdou,“ dodal Boleslav s tím, že pokud se vše ministru Gandalovičovi podaří, tak se konkurenceschopnost českého zemědělství opět přiblíží kolegům ve starých členských zemích EU.


Zdroj: Agroweb

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 094
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář