Renata Šarjaková, 10. duben 2008
Preparáty železa pro novorozená selata
V Německu porovnávali účinnost, ekonomické parametry a pracnost při aplikaci jednotlivých forem preparátů železa (injekce, pasta, prášek).
 
Selata se rodí se zásobou cca 50 mg železa, mateřským mlékem mohou denně získat pouhý 1 mg. Při denní potřebě železa mezi 10 až 15 mg proto dochází již 3. až 5. den po porodu  v organismu selete k úplnému vyčerpání zásob. Protože má nedostatek železa závažné následky zejména na obranyschopnost a růst organismu, je nutné železo selatům dodávat. Každá z aplikačních forem má své klady i zápory. Velmi rozšířená injekční aplikace s sebou přináší riziko možného přenosu choroboplodných zárodků, především streptokoků, protože dávkovací kanyla se mění pouze mezi jednotlivými vrhy a ne mezi jednotlivými selaty. Diskutuje se rovněž o dráždivém účinku takto aplikovaného železa a tím i oslabení imunitního systému organismu selete.
Proto se začala zkoušet perorální aplikace. Například se železo přidávalo do napájecí vody, což se však v praxi neosvědčilo, protože docházelo ke znečištění vodovodního potrubí. Podávání železa ve formě pasty je nutné několikrát opakovat, protože jednorázová vysoká dávka železa může predisponovat pomnožení klostridií. Podáváním pasty selatům do tlamy není možné spolehlivě zaručit optimální hladinu železa v organismu selat (zvracení, nespolknutí pasty).
Další alternativou je orální příjem preparátu železa v práškové formě, který mohou selat přijímat ad libitum z krmných misek. V Dánsku si tuto metodu již osvojilo mnoho zemědělských podniků. V Německu však je dosud málo známá, proto byla zahájena na jedné německé farmě (180 prasnic) testace preparátu s obchodním názvem „HemOral“ (kombinace vybraných zdrojů železa ve formě mikrokapslí, díky čemuž by měl být preparát spolehlivě zachycen ve střevě).
Výsledky testace:
  • Injekční preparáty dokázaly selatům zajistit v průměru o 10 g na litr krve vyšší koncentraci v porovnání s práškovým preparátem.
  • V biologické výkonnosti nebyly mezi preparáty prokázány žádné statisticky významné rozdíly.
  • Cena práškového preparátu byla sice nejnižší, ale do ekonomické rozvahy je nutné zahrnout vyšší pracovní náklady (krmné misky je nutné pravidelně kontrolovat a čistit; je nutné vést pečlivou dokumentaci o tom, který vrh kdy dostal preparát železa).
  • V případě pasty zase celkové náklady zvyšuje nutnost opakované dávky (3., 7. a 10. den).
  • Injekční aplikace je jednoduchá a komfortní, ale je nutné vzít každé sele do ruky, což působí selatům stres (odpadá při perorálním příjmu práškové formy).

Zdroj: Ing. Dana Nehasilová


Hodnocení => průměr 031
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář