apic-ak.cz, 3. březen 2008
Francouzský prezident Sarkozy slibuje podporu zemědělství

Prezident Sarkozy prohlásil, že tzv. CAP Health Check bude jednou z hlavních priorit francouzského předsednictví Rady EU od července 2008. Francie má jiné názory na reformu společné zemědělské politiky než zemědělská komise EU.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy prohlásil, že prověrka stavu a fungování společné zemědělské politiky, tzv. CAP Health Check, bude jednou z hlavních priorit francouzského předsednictví Rady EU, které začíná od 1. července 2008. Na mezinárodní zemědělské výstavě Salon International de ľAgriculture konané letos v polovině února v Paříži nastínil svoje cíle pro nadcházející jednání o Health Check, jehož závěry mají být schváleny právě v období, kdy Francie povede Radu EU.

Sarkomy nabádal ve svém projevu na mítinku zemědělce, aby osobně a pozorně sledovali projednávání Health Check po boku francouzského ministra zemědělství Michela Barniera, který povede zemědělskou sekci během francouzského předsednictví EU. Ale jedna ze Sarkozyho tézí, podporovaná francouzskými zemědělci přítomnými na mítinku, by mohla být v rozporu s jedním z hlavních cílů Health Check, jmenovitě se zaváděním co největšího oddělení (decoupling) zemědělských subvencí od produkce.

Představitelé skupiny francouzských zemědělců la Confédération paysanne se na sobotním shromáždění organizovaném pořadateli Salonu vyslovili proti plnému oddělení (decoupling) subvencí od zemědělské produkce. Mluvčí této skupiny Régis Honchart prohlásil, že pokud by Komise přijala takovou strategii, potom by produkce masa, ovoce a zeleniny kompletně zkracovala. Podle něho by také nebyla žádná živočišná produkce, ani produkce ovoce a zeleniny, ale zůstala by pouze produkce obilovin.

Komisařka EU pro zemědělství a rybolov Mariann Fischer Boelová naproti tomu hájí názor, že plány Health Check mají obsahovat posun směrem k  zemědělským platbám plně odděleným od produkce. V dokumentu pro ministry zemědělství EU z listopadu 2007 uvádí, že vázání podpory zemědělství na produkci je stále méně relevantní. Podle komisařky při plném oddělení subvencí od výroby se budou mít zemědělci stejně dobře jako předtím, a pravděpodobně ještě lépe, protože výsledkem bude pružnější produkce.

Prezident Sarkozy však souhlasil s požadavky Confédération paysanne a prohlásil, že bude bránit diverzitu zemědělské produkce. Takový cíl by předpokládal zachování určitých zemědělských subvencí vázaných na specifické typy produkce.

Francie má nyní relativně vysokou úroveň zemědělských subvencí částečně spojených s produkcí. Platby vázané na rostlinnou produkci představují 25 % subvencí a určité spojení subvenčních plateb s produkcí se dále zachovalo v sektorech olivového oleje a tabáku. Kromě toho čtyři různé platby v živočišné výrobě jsou ještě z 50-100 % spojeny s produkcí (chov ovcí a koz, chov krav bez tržní produkce mléka, chov jatečných telat a jatečného skotu).

Prezident ve svém projevu slíbil podporu výroby potravin ve vzdálených a horských regionech. Platby pro francouzské zemědělce v „nejvzdálenějších regionech“ jsou v současné době na 100 % spojeny se zemědělskou výrobou a prezident by si přál, aby to tak zůstalo.

Komise EU však ve svém otevřeném stanovisku k hodnocení Společné zemědělské politiky (CAP Health Check) uvedla, že podpora produkce bude pokračovat v oblastech, kde místní prostředí a ekonomika by jinak byly záporně ovlivněny. V dokumentu Komise k hodnocení SPZ se dále uvádí, že v některých případech se zdá být spojení subvencí s výrobou nejlepším řešením.

Stojí za pozornost, že Francie v současné době dostává největší sumu zemědělské podpory z fondů Společné zemědělské politiky EU. Ročně to činí celkem téměř 10 mld. EUR.

Formální právní návrhy na CAP Health Check, včetně plánů Komise směřovat k plnému oddělení podpory zemědělství od zemědělské produkce, uveřejní komisařka Mariann Fischer Boelová letos v květnu, to znamená ještě za slovinského vedení Rady EU a před převzetím této funkce Francií.


Agra Europe Weekly z 25. 2. 2008


http://www.agra-net.com   

 

Zdroj: Agronavigátor, ÚZPI


Hodnocení => průměr 081
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář