Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Renata Šarjaková, 7. únor 2008
Akustický signál vybízí k dojení
Akustický signál vybízí k dojení
Ověřovala se možnost svolávat dojnice z pastviny do AMS akustickým signálem.
Ověřovala se možnost svolávat dojnice z pastviny do AMS akustickým signálem.
Dánští a švédští vědci testovali, zda jsou dojnice ve stáji vybavené mléčným robotem schopné se naučit reagovat na akustický signál, který je volá k podojení z pastvy.
Pro účely výzkumu bylo 45 krav rozděleno do dvou skupin. Skupina 1 byla v období květen až červen a skupina 2 v období od srpna do září trénována na signál odděleně od hlavního stáda. V průběhu následujícího měsíce byl testován úspěch tréninku. Přístroj umístěný na krčním obojku vysílal akustické signály, které byly v období nácviku spouštěny manuálně a v testovací frázi řídícím počítačem a automatickým dojicím systémem (AMS). Celkem absolvovaly dojnice 12 testovacích jednotek s několika signály vysílanými v odlišných intervalech. V testovací fázi byl signál vysílán 8 hodin po posledním podojení s opakováním po 5 a 10 minutách a po deseti hodinách, pokud dojnice mezitím samy nenavštívily AMS.
Jako pozitivní reakce na vyslání signálu byla hodnocena skutečnost, když dojnice v průběhu dvaceti minut při pobytu na pastvě a v průběhu pěti až deseti minut při pobytu ve stáji nebo v bezprostřední blízkosti stáje vstoupila do čekárny před dojírnou. Při každé návštěvě AMS byla dojnicím podávána individuální dávka koncentrovaného krmiva.
Pravděpodobnost reakce se pohybovala mezi 15 až 75 %. Byla čtyřikrát vyšší v případě, že se dojnice nacházely ve stáji v porovnání s pobytem na pastvě.
Průměrný interval mezi jednotlivými dojeními u skupiny 1 byl ve srovnání s netrénovanými zvířaty z hlavního stáda byl o 1,5 hodiny kratší, v případě skupiny 2 to bylo pouze o 0,3 hodiny méně. V tomto případě výrazně poklesl počet adekvátních reakcí v průběhu testovací fáze. Reakce krav byla možná ovlivněna tím, že zvířata dostávala koncentrované krmivo při návštěvě dojicího robota i v případě, že předtím nedošlo k vyslání akustického signálu.
Zdroj: Ing. Dana Nehasilová
Hodnocení
=> průměr 088