- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Ekonomika mlékáren se zhoršila
Ekonomika mlékáren se zhoršila
Rychlý pád cen sušeného mléka, másla, eidamských sýrů, významný nárůst dovozů a tvrdý tlak obchodních řetězců na snížení nákupních cen od prosince loňského roku – to vše má vliv na ekonomiku mlékáren, zhodnotil situaci na trhu s mlékem Petr Marek z Choceňské mlékárny.
Veřejnost i zemědělci posuzují v současnosti nákupní cenu mléka podle skutečného obchodního sporu, který se odehrál mezi zemědělci a mlékárnou Madeta. Výsledkem jejich sporu byla dohoda, jež ale neukazuje na úroveň možné ceny, za kterou lze v současné době realizovat mléčné výrobky na českém trhu, tvrdí Marek.
Zástupce Choceňské mlékárny připomněl, že vloni od června do listopadu způsobil export sušeného mléka, másla, některých sýrů enormní nárůst cen a hlavně obrovský zájem o mléko především u mlékáren, které tyto výrobky vyráběly. Šlo o jev krátkodobý, zato enormní, který se projevil nejen v Evropě, ale celém světě.
Tato skutečnost měla podle Marka za následek velký zájem o navýšení nákupu mléka a rychlý růst nabízených cen za mléko. Zemědělci, především však představitelé nákupních družstev a agrárního lobby, začali požadovat od odběratelů mléka, aby platili stejně jako v Německu, popřípadě jinde v Evropě, popsal Marek vývoj na trhu mléka.
Zdroj: Agroweb