Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Renata Šarjaková, 6. únor 2008
Užití nukleotidů v krmivech
Užití nukleotidů v krmivech
Aplikace RNA/nukleotidů do krmiv podporuje správný vývoj především mladých zvířat a vede ke stabilizaci zdraví tím, že podporujíe jejich přirozenou imunitní reakci.
Vliv RNA/nukleotidů byl ověřován řadou vědeckých pokusů s prasaty, drůbeží, skotem a také s rybami, korýši, domácími mazlíčky a koňmi. Většina pokusů s hospodářskými zvířaty a akvakulturou se zaměřila na stanovení celkové užitkovosti zvířat, ale v některých pokusech sledovali také imunologický stav zvířat a morfologické změny.
Aplikace nukleotidů zvířatům chovaným ve standardních chovatelských podmínkách přinesla významné zlepšení jejich užitkovosti. V pokuse se selaty provedeném ve Španělsku bylo zjištěno zvýšení růstu a zlepšení konverze krmiva. Výzkumníci na základě výsledků pokusů uvádějí, že aplikace RNA/nukleotidů do krmiv selat po odstavu statisticky průkazně zvyšuje finanční zisk chovu. Pokusy ukazují, že se příznivý vliv aplikace RNAS/nukleotidů projevuje výrazněji u lehčích a mladších prasat než u těžších a starších prasat. Vzhledem k tomu, že větší a silnější selata často potlačují vývoj menších a slabších selat, jedná se o významný poznatek. Nukleotidy mohou redukovat stres vznikající při míchání selat a při přechodu z tekutého (mléka) na pevné krmivo. Protože RNA/nukleotidy mají tendenci kompenzovat buněčné a biochemické reakce na stres, redukují např. i výskyt průjmů a dalších onemocnění.
V moderním chovu drůbeže redukuje vyšší mortalita v důsledku zvýšeného stresu ekonomické zisky chovu. I v chovu drůbeže byla testovaná účinnost aplikace nukleotidů a jejich vliv na existující problémy. Po jejich aplikaci byla zjištěna vyšší produkce vajec, vyšší líhnivost a nižší mortalita. Výrazný kladný vliv na imunitu se projevil v lepším zdravotním stavu zvířat a větší účinnosti vakcinace. Aplikace RNA/nukleotidů od prvního dne věku urychlila vývoj střevního traktu a zlepšila konverzi krmiva v pozdějších stadiích růstu.
Také v oblasti akvakultury bylo použití nukleotidů prospěšné. I v tomto odvětví existuje riziko finančních ztrát v důsledku nemocí, mortality nebo snížené kvality konečného produktu. V akvakultuře se často zjišťují stresové podmínky v důsledku velké hustoty, nesprávného množství krmiva, horší kvality krmiva a špatného stavu vody. Užití antibiotik a dalších chemických látek v kultivačních nádržích je drahé a s ohledem na spotřebitele a životní prostředí nežádoucí. Pozornost se věnuje opatřením, která poskytují ochranu a nebo podpoří přirozenou imunitní reakci zvířat vůči patogenům.
Aplikace nukleotidů přináší kromě zlepšení zdravotního a imunitního stavu zvířat i výrazné zlepšení konverze krmiva a zvýšení přírůstku hmotnosti nejen u hospodářských zvířat, ale i v akvakultuře. Užití RNA/nukleotidů není omezeno jen na určité druhy zvířat a nedochází k vytvoření rezistentních patogenů. Po jejich aplikace nezůstávají rezidua v mase, mléce nebo vejcích a není potřeba dodržovat ochrannou lhůtu. Mohou podpořit detoxifikaci jater po příjmu mykotoxiny kontaminovaného krmiva.
Zdroj: Ing. Pavla Schneiderová
Hodnocení
=> průměr 081