Renata Šarjaková, 20. prosinec 2007
Žací stůl PowerFlow
Žací stůl PowerFlow firmy AGCO - konstrukční provedení s pásovým dopravníkem. Parametry
 
Žací stůl PowerFlow
Se zvětšujícími se obdělávanými plochami a většími výnosy díky lepší ochraně plodin se zvyšují také nároky zemědělců na sklízecí mlátičky. Společnost AGCO pracovala se zkušebním strojem skládajícím se z mláticího bubnu, koše, vytřásadel a čisticího systému, aby bylo možné určit co nejlepší konstrukci stolu, který by zajišťoval maximální výkon a efektivitu sklízecí mlátičky. Bylo zjištěno, že velký význam na výkon stroje má přísun a vkládání rostlinné hmoty. Také se dospělo k závěru, že pokud byla plodina přiváděna do mláticího bubnu a koše klasem napřed, tak docházelo k výrazně účinnějšímu oddělování zrna.
Proto byly provedeny změny vzdálenosti žací lišty a šnekového dopravníku. Po zvětšení této vzdálenosti vysoké plodiny přepadnou a projdou šnekovým dopravníkem klasem napřed.
Pouhým zvýšením vzdálenosti mezi lištou a šnekovým dopravníkem se však zlepšilo pouze podávání plodiny určité výšky, znamenalo to tedy jen omezený přínos. Řešením bylo zahrnout mezi lištu a šnekový dopravník pásový dopravník. Ten zajistí, že každá plodina má dostatek místa na přepadnutí a vstup na šnekový dopravník klasem napřed. Kratší plodiny jsou do šnekového dopravníku přepraveny pomocí pásů, vždy klasem napřed a rovnoměrně.
Jakmile se začalo se zkoušením této konstrukce, ukázaly se i další přínosy. Protože pásy přiváděly plodinu do šnekového dopravníku, bylo vkládání do stroje mnohem rovnoměrnější a konzistentnější. Docházelo i k nižším ztrátám na žacím ústrojí.
Ke snížení ztrát na žacím stole dochází i při sklizni řepky olejné, fazolí, hrachu a travního semene. Žací stůl PowerFlow je výhodný také při sklizni polehlého hrachu, travního semene a dalších plodin, které bývají nízko u země.  Protože nejnižší část lišty se dostane i pod polehlou plodinu. Při rovnoměrném podávání nedochází k nabalení plodiny, k e kterému dochází u standardních žacích lišt. Není také nutné používat zvedače rostliny. Tento fakt představuje významnou výhodu při přímém sečení travního semene, protože zvedače zvyšují intenzitu vypadávání semen a ztráty na žacím ústrojí
Vývoj lišty PowerFlow pokračuje zařazením automatického vyrovnávání, které umožňuje sledovat profil povrchu pole a tak udržovat stálou výšku sečení
Žací lišta PowerFlow zajišťuje:
  • Maximální výkon u všech plodin za všech podmínek
  • Nízké ztráty na žacím ústrojí a snazší sklizeň
  • Možnost přechodu z obilovin na řepku olejku bez zvláštních úprav
  • Rovnoměrnější přísun plodiny a tím i vyšší výkonnost sklízecí mlátičky
  • Méně časté ucpávání žacího ústrojí a stroje
 
Novinkou u žacího stolu PowerFlow je 9,1metrová verze se zcela novým pohonem a kosou značky Schumacher. Žací stůl PowerFlow o délkách 5,6 m až 9,1 m. se dodává k modelům Challenger 660, 670, 680B, 658, 654, 652 a 648.
 
                               
                                Schéma činnosti žacího stolu PowerFlow
 
 
Zdroj: Ing. Milan Šťastný

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 020
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář