Renata Šarjaková, 14. říjen 2005
Protestní akce zemědělců odvolány

Premiér slíbil zemědělcům přidat

 Mimořádné představenstvo Agrární komory ČR dnes rozhodlo ustoupit od případných protestních akcí zemědělců. Po čtvrtečním jednání představitelů agrárních organizací s premiérem Jiřím Paroubkem totiž komora získala příslib, že stát dorovná přímé platby v příštím roce až do úrovně 63 procent plateb, které jsou vypláceny rolníkům ve starých členských zemí EU.

„Ještě v rozpočtu letošního roku, díky úsporám, které v něm jsou, si můžeme dovolit uvolnit zhruba dvě miliardy korun ve prospěch těchto přímých plateb,“ řekl Paroubek s tím, že tuto operaci může provést ministerstvo zemědělství ve spolupráci s ministerstvem financí již příští měsíc. O dalších zhruba 800 milionech korun se bude jednat počátkem příštího roku. Tato částka by podle Paroubka měla být zajištěna z úspor v rozpočtové kapitole MZe. Snahou vlády je, jak řekl, aby platby byly dorovnány do konce prvního čtvrtletí příštího roku. Podle ministra zemědělství Petra Zgarby na základě jednání předloží v průběhu listopadu jeho úřad návrh nařízení vlády, které umožní posílit zemědělskou kapitolu rozpočtu o zmíněné dvě miliardy korun.
Jednání pozitivně zhodnotil prezident Agrární komory ČR Jan Veleba, který vyjednávací tým vedl. „Šli jsme na jednání s tím, že nechceme nic navíc, ale že chceme o 30 procent méně než mají naši konkurenti v západní Evropě. Protože jsem realista, pokládám dnešní dohodu za dobrý pokrok,“ řekl.
Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Miroslava Jirovského dosáhli vyjednavači na schůzce s premiérem maxima možného. „Kladli jsme důraz na přímé platby, protože to je jediný prostředek jak posílit konkurenceschopnost českého zemědělství plošně. Současná situace způsobená poklesem farmářských cen růstem cen vstupů a především zhruba osmiměsíčním zpožděním plateb podle pravidel EU dostává zemědělské podniky do situace, kdy jejich nezaplacené závazky tvoří asi 28 procent jejich celoročních nákladů. To vytváří tlak na podniky a snižuje to ochotu jejich dodavatelů ke spolupráci, protože mají obavy o úhradu vzniklých závazků,“ řekl Jirovský. Ceny zemědělců, jak uvedl, proti roku 1993 vzrostly jenom o 14,5 procenta, ceny vstupů o 57,4 procenta a inflace za tu dobu činí asi 85 procent, což svědčí o tom, že „zemědělství jede na doraz a dotace jsou jedinou možností, jak danou situaci řešit“.
Právě nedostatek hotových peněz a nerovné podpory, které podráží konkurenceschopnost našich zemědělských prvovýrobců na evropském trhu vedly před časem jihomoravské zemědělce k výzvám k protestům a jednoznačnému požadavku dorovnání dotací na maximální povolenou výši. Přímé platby z unie příští rok stoupnou na 35 procent úrovně ve starých členských zemích proti letošním 30 procentům a stát je může doplatit až na 65 procent. Ne ve všech nově přistoupivších zemích unie se tak ale děje. Například slovenská vláda dorovná v příštím roce přímé platby na zhruba 54 procent úrovně, tedy stejně jako letos. Naproti tomu Polsko v příštím roce hodlá dorovnat rolníkům přímé platby z unie až do maxima, tedy do 65 procent.

Zdroj:  Agroweb

 


Hodnocení => průměr 116
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář