- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Ceny nafty tlačí na EU politiku biopaliv
Jako reakce na rostoucí ceny nafty připravuje Komise pětibodový plán, jak reagovat na současnou krizi a připravit dlouhodobé změny s přechodem na biopaliva.
Součástí plánu je připravit akční plán do listopadu a novou zprávu o biopalivech pro začátek 2006.
Evropa již nyní vede svět svou politikou, která reaguje udržitelnou a environmentálně odpovědnou měrou na změny. A jak mají současné ceny nafty negativní vliv na život občanů EU, musí být úsilí zdvojnásobeno, říká Komisař pro energie Andris Piebalgs.
Reakce není na škody způsobené orkánem Katrine, ale je to něco co musí být uděláno. Pod reformou CAP farmáři, kteří pěstují rostliny na biopaliva nyní dostávají 45€ na hektar, jako dodatek k odpojeným platbám. V současné době je na produkci rostlin pro biopaliva v EU vyčleněno asi 300 000 ha. První je Francie s 126 000 ha následovaná Německem s 109 000 ha. Ale řada zemí se zatím ještě nerozhodla něco dělat, jako Řecko či Portugalsko. Zpráva, která se připravuje má udělat revizi cílů pro členské země co se týče biopaliv.Ale mluvčí Komise podotkl, že je zatím příliš brzy na to, jestli dokument bude obsahovat návrhy na legislativní opatření. Komisařka Fischer Boel již několikrát opakovala,že by farmáři měli tlačit na své vlády, aby tam ,kde není možné pokračovat v pěstování cukrovky, dostali další podpory na produkci biopaliv. UK, která má předsednictví a je velkým zastáncem hledání alternativních paliv, často kritizovala Komisi, že nic nedělá, aby se dosáhlo proklamovaných cílů. I když realita je poněkud jiná a vývoj sektoru v Británii byl jen velmi skromný.
Zdroj: ing. Karel Matoušek, Brusel