- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Ministr Výborný: Vize o budoucnosti evropského zemědělství mohou být ambiciózní, ale musí být realistické a bez zbytečných regulací
Rozvoj celého zemědělského a potravinářského sektoru bude určovat strategický dokument Vize pro zemědělství a potraviny, který na dnešní Radě AGRIFISH představil eurokomisař pro zemědělství a potraviny Christophe Hansen. Jednalo se zde také o znepokojivé situaci v sektoru cukru, který čelí prudkému propadu cen na trhu EU. To zásadně ohrožuje rentabilitu celého odvětví. Při bilaterálních jednáních ministr Výborný jednal o zjednodušení společné zemědělské politiky (SZP), evropské pomoci pro naše zemědělce poškozené loňskými povodněmi, o wellfare zvířat při převozu, podpoře venkovských oblastí a dalších tématech.
„Pro budoucí evropské zemědělství je důležité, aby se zbavilo nadměrné regulace a zbytečných zátěží, které brání investicím a rozvoji podniků. Myslím si, že je to základní krok k posílení konkurenceschopnosti. Musíme zohlednit místní a specifické potřeby jednotlivých členských států. Stanovení cílů a priorit nebude možné bez znalosti budoucí podoby Víceletého finančního rámce. Dnešní debatu o tomto tématu v rámci zveřejněné Vize beru jen jako zahajovací a detailní diskuse očekávám na nadcházejících jednáních Rad,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Pro Českou republiku je zásadní, aby byla zajištěna odolnost zemědělského sektoru ve všech aspektech (ekonomickém, sociálním, environmentálním), jinak nelze hovořit o posílení výrobního řetězce a důrazu na kvalitu života ve venkovských oblastech. Je také potřeba rozvíjet konkurenceschopnost EU a sektoru zemědělství na globálních trzích (férové podmínky, omezení nadměrných požadavků, investiční motivace). Dále by se měl vývoj zaměřit na vytváření prostředí přívětivého pro podnikatelský sektor opravdovým zjednodušením a snížením administrativní zátěže s důrazem na proveditelnost v praxi.
Vize pro zemědělství a potraviny představuje komplexní plán Komise pro budoucnost zemědělského a potravinářského sektoru v EU do roku 2040, který se zaměřuje na vytvoření atraktivního, konkurenceschopného, udržitelného a spravedlivého zemědělsko-potravinářského systému. Delegace se shodují, že zásadní roli bude hrát vícepilířová Společná zemědělská politika s vymezenou finanční alokací.
Evropští ministři a ministryně také řešili aktuální situaci na trhu. O ní se dá říct, že se pomalu stabilizuje. Nicméně ceny vstupů a energií jsou v porovnání s předválečným stavem nadále vysoké. Mimořádně znepokojivá je situace v sektoru cukru, který v současnosti čelí prudkému propadu cen na trhu EU. To zásadně ohrožuje rentabilitu tohoto odvětví. Komise by se při monitoringu trhu měla zaměřit na skutečný původ dováženého cukru.
Ministr Marek Výborný v Bruselu jednal s eurokomisařem pro zdraví a dobré životní podmínky zvířat pro zemědělství a potraviny Olivérem Várhelyiim o úpravách podmínek pro přepravu živých hospodářských zvířat. Ta by měla být proveditelná a neměla by ohrozit konkurenceschopnost evropského zemědělství. Hovořili také o problematice klecových chovů a sjednocení těchto pravidel v celé Evropské unii. Obě strany se shodly na potřebě posunu v tématu nových genomických technik.
Při bilaterální schůzce s eurokomisařem pro zemědělství a potraviny Christophem Hansenem hovořil ministr Výborný o závažných dopadech loňských extrémních povodní na zemědělský sektor v ČR a požádal ho o pomoc EU. Dalšími tématy byly zemědělský obchod: dohoda s Mercosurem, nastavení podmínek obchodu s Ukrajinou a SZP včetně zajištění jejího financování.
„Co se týče společné zemědělské politiky, oceňuji záměr zjednodušit a lépe zacílit přímé platby. Zjednodušení však nesmí být pouze prázdnými frázemi. Je nezbytné opravdu zmírnit administrativní zátěž. Ta obrovská detailnost, kterou dnes vidíme u strategických plánů, neuvěřitelně komplikuje jejich modifikaci. Vnímám dvě oblasti zjednodušení, jednu oblast pro toto období, kde preferuji stabilitu a předvídatelnost pro praxi a dále potřebné úpravy budoucí struktury SZP,“ řekl ministr Výborný.
Ministr Výborný se dnes také sešel s rakouským ministrem zemědělství, lesnictví, regionů a vodního hospodářství Norbertem Totschnigem, s dánským ministrem zemědělství, výživy a rybolovu Jacobem Jansenem a s Vladimírem Bärtlem, velvyslancem, stálým představitelem ČR při EU.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství