- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Reakce MZe na tiskovou zprávu NKÚ: Peníze na pozemkové úpravy byly účelně investovány ve prospěch krajiny, chybový systém nahradil od ledna nový
Ministerstvo zemědělství (MZe) nesouhlasí s některými výtkami Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v oblasti pozemkových úprav. Účelnost a hospodárnost každé pozemkové úpravy je posuzována v rámci přípravy projektu, a to včetně detailního výpočtu provedené pozemkové úpravy. NKÚ také kritizuje chybovost starého systému evidence pozemkových úprav, ten od začátku letošního roku nahradil nový systém.
Státní pozemkový úřad (SPÚ) od svého vzniku v roce 2013 realizoval více než 3 000 komplexních pozemkových úprav v katastrálních územích po celé ČR. Tato činnost se provádí v souladu se strategickými dokumenty Ministerstva zemědělství a prioritami vlády, přičemž významná část prostředků směřuje na environmentální opatření, vodohospodářské stavby a zlepšení přístupu k zemědělským pozemkům.
MZe prostřednictvím SPÚ každoročně do pozemkových úprav investuje kolem 2 miliard korun. Pokud by se ve státním rozpočtu našly v budoucnu prostředky, je MZe připraveno je na pozemkové úpravy poskytnout, a zrychlit tak realizaci konkrétních úprav v naší krajině. I tak je dokončení komplexních pozemkových úprav úkolem na několik desetiletí, a to i s ohledem na kapacitu projekčních a realizačních firem v oboru.
U veřejně dostupné aplikace „Přehled pozemkových úprav“ NKÚ při své kontrole kritizovalo její chybovost. Té si byl SPÚ vědom, i proto tuto starou aplikaci od začátku letošního roku nahradil nový informační systém evidence pozemkových úprav. Ten centralizuje data týkající se evidence pozemkových úprav do jednoho prostředí. Eviduje a navzájem propojuje smlouvy a faktury s rozpočtem, monitoruje stav procesu pozemkových úprav, projektových dokumentací a realizaci staveb. Nový systém díky rozsahu evidovaných údajů, nastaveným vazbám a kontrolám zajistí správnost vynakládaných finančních částek. Je přímo propojen s ekonomickým systémem, systémem pro zadávání veřejných zakázek a geografickým informačním systémem úřadu.
MZe nesouhlasí se závěry NKÚ, že by nesledovalo a nevyhodnocovalo účelnost a hospodárnost vynaložených peněžních prostředků na pozemkové úpravy. Účelnost a hospodárnost každého navrženého opatření garantuje vždy odborník, který jednotlivá opatření v krajině navrhuje, neboť musí v rámci projektu výpočtem prokázat rozsah, kterým dané opatření bude plnit své funkce – například objem zadržené vody u protipovodňových nádrží nebo snížení míry erozního smyvu.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství