- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Roste počet zemědělců zabývajících se výhradně rostlinnou výrobou
Od začátku tisíciletí se zmenšila výměra zemědělské půdy i počet farem. Méně je chovatelů hospodářských zvířat, roste počet zemědělců zabývajících se pouze rostlinnou výrobou. Stále více hospodářství vyžívá moderní technologie a automatizované systémy.
„Subjekty zabývající se výhradně rostlinnou výrobou dnes tvoří polovinu z celkového počtu zemědělských podniků. Dalších 49 % se věnuje smíšené rostlinné a živočišné výrobě, zbylé jedno procento tvoří chovatelé hospodářských zvířat bez zemědělské půdy. Přitom ještě v roce 2000 chovaly hospodářská zvířata tři čtvrtiny zemědělců,“ říká Renata Vodičková, vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ. Vyplývá to z předběžných výsledků integrovaného šetření v zemědělství, které proběhlo na podzim roku 2023.
Stavy skotu, prasat i drůbeže klesají od devadesátých let minulého století, přičemž současně dochází ke koncentraci chovů. Mezi lety 2000 až 2023 se zvýšil průměrný počet skotu na jeden subjekt o 42,8 % (na 110 ks), prasat o 154,4 % (na 511 ks) a drůbeže o 251,1 % (na 5,9 tis. ks.)
Podíl vlastní půdy, na které zemědělské subjekty hospodaří, vzrůstá. Z 8,0 % v roce 2000 se zvýšil na 28,2 % v roce 2023, vyšší je podíl vlastní půdy u podniků fyzických osob, avšak tempo růstu tohoto podílu je rychlejší u podniků právnických osob.
Zemědělských subjektů s výměrou menší než 50 hektarů je téměř 24 tisíc, tj. 72,7 % z celkového počtu, ale obhospodařují pouze 8,3 % zemědělské a 5,1 % orné půdy. Subjektů s výměrou jeden tisíc a více hektarů je jen 832, tj. 2,5 % z celkového počtu, ale obhospodařují 45,1 % zemědělské a 52,3 % orné půdy. V subjektech s výměrou jeden tisíc a více hektarů je také chováno 75,8 % dojených krav a 44,1 % ostatního skotu. Nejvíce drůbeže (69,2 %) a prasat (52,8 %) chovají podniky bez zemědělské půdy, případně s výměrou menší než 10 ha.
Pokročilé technologie využívá stále více zemědělců a podíl jejich využití je přímo úměrný velikosti subjektu. „Z největších farem, tedy s velikostí od dvou tisíc hektarů obhospodařované zemědělské půdy, jich více než třetina využívá zařízení pro přesný monitoring plodin, čtvrtina pak zařízení na odběr vzorků půdy a téměř šedesát procent zařízení umožňující variabilní změnu během prováděné činnosti v rostlinné výrobě,“ upozorňuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. V živočišné výrobě téměř tři čtvrtiny největších subjektů používají zařízení na drcení a míchání krmiv, více než třetina automatické krmné systémy, necelé dvě třetiny zařízení pro monitoring zdravotního stavu a welfare zvířat a polovina zařízení pro automatickou regulaci klimatu ve stájích.
Kontakt: Jan Cieslar, tiskový mluvčí ČSÚ, E jan.cieslar@csu.gov.cz | X @statistickyurad
csu_tz241003_roste_pocet_zemedelcu_zabyvajicich_se_vyhradne_rostlinnou_vyrobou.docx
Integrované šetření v zemědělství 2023 (prezentace z tiskové konference)
Vyjádření Renaty Vodičkové, vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ (soubor mp3)
Vyjádření Marka Rojíčka, předsedy ČSÚ (soubor mp3)