- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Zprávy z OECD – Scénáře vývoje na trzích s hnojivy
V reakci na prudký nárůst cen hnojiv v posledních dvou letech a přetrvávání vysoké cenové hladiny v současnosti byly zveřejněny analýzy scénářů vývoje na trzích s hnojivy a efektů souvisejících politických opatření.
V období let 2020-2022 vzrostly globální ceny hnojiv na čtyřnásobek. S ohledem na nepostradatelnost hnojiv pro zemědělství a potravinové zabezpečení je jejich trh rozsáhle regulován. Politická opatření v této oblasti mají za cíl vedle zajištění cenové dostupnosti hnojiv zároveň zmírňovat dopady na životní prostředí (související zejm. s jejich nadměrným používáním). Scénáře potenciálního nedostatku dodávek hnojiv a hypotetického zrušení podpor u významného globálního hráče (Indie) byly analyzovány pro posouzení možných otřesů týkajících se zemědělských trhů, potravinového zabezpečení a klimatických parametrů ve střednědobém horizontu.
Dopady krátkodobých narušení dodávek hnojiv lze zmírnit stávajícími zásobami (např. Švýcarsko v reakci na potíže s dodávkami uvolnilo 20 % svých strategických zásob hnojiv). Dlouhodobá narušení mohou ovšem vést ke globálnímu zvýšení cen potravin až o 6 % (mj. proto např. USA oznámily nový program rozšíření výroby hnojiv, Japonsko dotuje náklady na dopravu a skladování hnojiv apod.). Scénář zrušení dotací na hnojiva v Indii ukazuje, že by došlo ke snížení domácí spotřeby, následné nižší zemědělské produkci a nižšímu exportu spolu se zvýšením dovozu, nárůstu světových cen potravin o 0,8 % a významnému snížení emisí skleníkových plynů ze zemědělství o 7 mil. tun ekvivalentu CO2. Scénáře upozorňují na nutnost účinného řízení doby trvání potenciálního nedostatku hnojiv pro zajištění udržitelného agri-food systému a dále na klíčovou úlohu domácích politik při dosahování globálních environmentálních cílů
Mgr. Radek Stránský
Odbor pro vztahy s EU a zahraničně obchodní spolupráci
Ministerstvo zemědělství