„Hašení lesních požárů standardně zajišťují vrtulníky Letecké služby Policie České republiky, která každoročně zabezpečuje většinu hasebních zásahů, které nasazení letecké techniky vyžadují. Cílem zakázky je pro období s nejvyšším rizikem požárů doplnit existující hasební kapacitu policejní letecké služby další leteckou technikou s výrazně většími hasebními schopnostmi, než tomu bylo dosud. V případě úspěšného ukončení zadávacího řízení předpokládáme zajištění služby od 15. července,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Zakázku připravilo MZe ve spolupráci s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR (HZS), které určilo parametry poptávané služby včetně technických požadavků na leteckou techniku.
„Požadavek na zajištění vrtulníků s hasební kapacitou tři tisíce litrů vychází ze zkušeností nejen při požáru v Národním parku České Švýcarsko, ale především z hašení požárů v zahraničí. V Evropské unii jsou standardizovány moduly pro hašení pomocí vrtulníků, kdy je minimální objem hasební látky právě tři tisíce litrů. Zajištění této techniky pro hašení lesních požárů v Česku prostřednictvím Ministerstva zemědělství coby komplexní služby poskytované soukromými společnostmi s kofinancováním z grantu EU je dočasným řešením. Naším cílem je vybudovat na území České republiky základnu leteckého hašení pomocí vrtulníků s přispěním grantu EU, a to nejpozději do roku 2030,“ uvedl generální ředitel HZS ČR Vladimír Vlček.
Parametry zakázky vychází z požadavků na moduly leteckého hašení pomocí vrtulníků tak, aby bylo možné využít financování až 75 % nákladů na zajištění této služby z prostředků EU, poskytované z grantu RescEU transition (předpokládané náklady na zajištění služby v roce 2023 činí zhruba 52 milionů Kč bez DPH, z toho 75 % pokryje grant RescEU a 25 % státní rozpočet).
Leteckou hasičskou službu (LHS) zajišťuje MZe na základě § 46 odst. 2 písm. c) zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon), ve znění pozdějších předpisů jako službu pro vlastníky lesů.
Až do loňského roku LHS zajišťovaly nad rámec Letecké služby PČR soukromí letečtí provozovatelé s nasazením hasebních letounů typu AN-2 (minimální požadavek na objem nesené vody byl 800 litrů.) Aktuální změna požadavků na typ a hasební schopnosti letecké techniky, poptávané u soukromých provozovatelů, představuje zásadní změnu (v reakci na rostoucí počet lesních požárů v uplynulých letech a očekávaný vývoj rizik v souvislosti s klimatickou změnou), která umožní efektivnější zdolávání i rozsáhlých lesních požárů, s jejichž výskytem je nutné počítat.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství