- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Publikace OECD - Analýza k problematice pesticidů, jejich environmentálních aspektů
OECD zveřejnila v únoru 2023 významnou zdravotnickou studii relevantní též pro zemědělsko-potravinářský sektor a obchod - onkologický profil České republiky se zaměřením na behaviorální rizikové faktory a životní prostředí. V dubnu 2023 pak byla zveřejněna analýza k problematice pesticidů a jejich environmentálních aspektů.
EU Country Cancer Profile: Czech Republic 2023
Pursuing higher environmental goals for agriculture in an interconnected world
V roce 2019 bylo v ČR téměř každé čtvrté úmrtí (23 %) způsobeno rakovinou a úmrtnost na rakovinu byla o 10 % vyšší, než je průměr EU. V Česku jsou hlavními identifikovanými rizikovými faktory pro rakovinu nadváha, obezita a konzumace alkoholu (spotřeba alkoholu a míra nadváhy a obezity v Česku patří k nejvyšším v EU).
Odhaduje se, že národová onemocnění jsou hlavní příčinou úmrtí v souvislosti s výkonem povolání v EU. Expozice určitým pesticidním látkám je spojována s některými typy rakoviny a kognitivními, neurovývojovými, reprodukčními nebo endokrinními poruchami. Špatné nakládání s pesticidy (např. nadměrná nebo nevhodná aplikace) a jejich rezidua v důsledku předčasné sklizně mohou způsobit kontaminaci potravin. Na českém trhu zjistily kontroly v roce 2022 nadlimitní přítomnost pesticidů u cca 26 % z hodnocených vzorků potravin dovezených ze třetích zemí. U potravin původem z ČR a EU byl podíl potravin s nadlimitní přítomností pesticidů nebo s přítomností nepovolených pesticidů pouze 1,5 % z hodnocených vzorků.
Zvyšování povědomí o rizicích vyplývajících z expozice karcinogenům na pracovišti v rámci zemědělské činnosti a vzájemné informování ohledně osvědčených postupů (zejm. v malých a středních podnicích) má proto klíčový význam. Dodržování příslušných předpisů a správných agronomických/technologických postupů totiž může pomoci snížit rizika spojená s pesticidy, aniž by bylo nutné rezignovat na zvyšování produktivity v zemědělství.
Mgr. Radek Stránský
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe