Za aktivního zemědělce jsou automaticky uznáni všichni žadatelé, kteří v loňském roce požádali o přímé platby nižší než 5000 euro (přibližně 120 tisíc korun). Pokud zemědělec požádal o jednotnou platbu na plochu zemědělské půdy (SAPS) a povinné ozelenění (greening), odpovídá to přibližně tomu, že hospodaří na pozemcích o velikosti 24 hektarů. Splnění podmínky aktivního zemědělce tak bude snadné i pro menší žadatele.
Jako aktivní zemědělci budou také automaticky posouzeni ti, kteří v předchozím roce hospodařili podle dotačních podmínek nad rámec základních zemědělských povinností. Stačí přitom, když splní jednu z nabízených variant. Konkrétně jsou aktivními ti zemědělci, kteří v předchozím roce žádali na alespoň 10 % z celkové výměry své zemědělské půdy o plodinové podpory, tedy o tzv. platby vázané na produkci. Mohli také na alespoň 30 % celkové výměry zemědělské půdy pěstovat obiloviny, olejniny nebo plodiny podporované platbou vázanou na produkci.
Další možností je žádost, podaná v předchozím roce na alespoň 10 % z celkové výměry zemědělské půdy, o podporu na produkci ovoce, révy vinné, zeleniny nebo jahodníku v rámci agroenvironmentálně-klimatických opatření, nebo žádost o podporu ekologického zemědělství, pokud zemědělec hospodaří na kultuře vinice, která činila nejméně 10 % z celkové výměry jeho zemědělské půdy.
Aktivním zemědělcem je automaticky také žadatel, který v předchozím roce, v období od 1. června do 30. září, splňoval průměrnou intenzitu chovu hospodářských zvířat nejméně 0,3 velké dobytčí jednotky na hektar zemědělské půdy vedené v evidenci využití půdy jako orná půda, trvalý travní porost nebo trvalá kultura. Odpovídá to zhruba 1 krávě nebo 6 ovcím chovaných na 3 hektarech.
MZe doplnilo specifický postup prokazování podmínky pro náročnější zemědělské obory jako je osivářství, šlechtění nebo školkařství. Tito žadatelé budou uznáni jako aktivní zemědělci na základě registrace u Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.
Žadatelé, kteří nenaplňují ani jedno z těchto kritérií, doloží splnění minimální hranice 30 % příjmů ze zemědělské činnosti na celkových příjmech povinnou přílohou k jednotné žádosti. Na výběr jsou dvě možnosti, první je doložení zprávy auditora potvrzující soulad s údaji, které o svých celkových příjmech nebo výnosech ze zemědělské činnosti uvede žadatel do formuláře vydaného Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF). To se však bude týkat pouhého 1 % ze všech zemědělců v ČR, tedy méně než 400 lidí.
Druhou možností je doložení daňového přiznání za poslední účetně uzavřené období spolu s daňovými a účetními doklady prokazujícími příjmy nebo výnosy ze zemědělské činnosti za shodné účetní období. Součástí této povinné přílohy k jednotné žádosti o dotaci je také soupis účetních dokladů. V současné době se dokončuje aplikace pro ověření naplňování podmínky aktivního zemědělce, která bude v nejbližší době k dispozici žadatelům na Portálu farmáře SZIF.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství