- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Ministr zemědělství: Abychom zabránili nestabilitě a nedostatku potravin, je potřeba v Evropské unii postupovat jednotně a v součinnosti
O výzvách pro evropské zemědělství v důsledku válečného dění na Ukrajině dnes diskutovali účastníci Evropského zemědělského fóra 2022 ve Varšavě. Český ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) hovořil také na bilaterálním jednání se svým polským protějškem Henrykem Kowalczykem o prioritách českého předsednictví a o potravinovém zabezpečení.
„Abychom zabránili nestabilitě a případnému nedostatku u některých komodit na trhu v Evropské unii i ve třetích zemích, musíme především pokračovat v udržení otevřeného obchodu na globální úrovni, sladit aktivity mezinárodních organizací a řešit nárůst cen zemědělských produktů, ale i ropy, energií a hnojiv konkrétními cílenými opatřeními. Je v našem zájmu postupovat v Unii jednotně a v součinnosti s dalšími světovými lídry,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula na dnešním Evropském zemědělském fóru ve Varšavě.
Česká republika bude během svého předsednictví v EU přispívat ke stabilizaci a vytváření podmínek pro rekonstrukci Ukrajiny i v oblasti produkce potravin a zemědělství. Do komplexního plánu obnovy válkou zničené země se musí zapojit globální partneři a mezinárodní instituce.
Celkovou globální situaci zhoršují různé obchodní restrikce a omezení. Zrušení dovozních cel a dovozních kvót pro ukrajinské produkty zlepšuje situaci na trzích v EU a také ve světě. Ukrajině to umožní uvolnit sklady pro letošní produkci. V tomto ohledu jsou velmi přínosné i veškeré aktivity v rámci tzv. solidárních tras.
Důležitou roli v potravinovém zabezpečení hraje také společná zemědělská politika (SZP). Proto je důležitý odklad z povinnosti střídání plodin a neprodukčních ploch a je potřeba usilovat o flexibilitu v rámci SZP bez dalšího dopadu na znění národního Strategického plánu společné zemědělské politiky a bez rezignace na její původně stanovené cíle.
„Budeme usilovat o to, aby Evropská komise co nejrychleji schválila strategické plány SZP tak, aby zemědělci včas znali podmínky, za kterých budou hospodařit v roce 2023 a abychom předešli omezení produkce potravin v EU. Jsme také v úzkém kontaktu s Komisí a situaci na komoditních trzích pečlivě sledujeme a budeme se jí věnovat. V případě potřeby budeme hledat řešení, jak zemědělcům a potravinářům pomoci,“ uvedl ministr Nekula.
Při návštěvě Varšavy se ministr Zdeněk Nekula sešel s polským ministrem pro zemědělství Henrykem Kowalczykem. Hovořili spolu o situaci na Ukrajině, která ovlivňuje komoditní trhy a na evropské zemědělce a potravináře klade velké nároky na zabezpečení dostatku potravin. Věnovali se i tématům českého předsednictví, například snižování spotřeby pesticidů v EU, u kterého zdůraznili, že je zásadní zachovat udržitelnou zemědělskou produkci a zajistit kvalitní a bezpečné potraviny pro spotřebitele. V otázce Strategického plánu SZP se shodli, že je zásadní jeho finalizace, protože se zemědělci z časového hlediska nacházejí ve velmi nekomfortní a napjaté situaci.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství