Ministři se shodli, že prioritou je nyní zabezpečení produkce potravin v Evropě a také globální udržitelnost. Česká republika bude pečlivě sledovat situaci na Ukrajině a rovněž na komoditních trzích. Toto téma ČR naplánovala na všechna zasedání Rady pro zemědělství a rybolov (AGRIFISH).
Důležitým tématem jednání byly také Strategické plány Společné zemědělské politiky. Nizozemsko, stejně jako Česká republika, dostalo ke Strategickému plánu zhruba 300 připomínek od Evropské komise. Ministři se shodli, že je nyní zásadní co nejrychlejší schválení plánů, aby měli zemědělci jasné informace o požadavcích na hospodaření a zvládla se připravit také související národní legislativa a IT systémy pro výplatu dotací.
„Schvalování Strategických plánů se budeme věnovat i v polovině července na prvním zasedání Rady ministrů zemědělství za českého předsednictví,“ uvedl ministr Nekula.
Ministr Zdeněk Nekula poděkoval nizozemskému kolegovi za podporu v otázce snižování spotřeby pesticidů v EU. Pro oba ministry je velmi důležité téma udržitelného používání pesticidů. Česká republika podporuje uplatnění principů integrované ochrany rostlin, zavádění nechemických alternativních metod ochrany proti škodlivým organismům a inovací v zemědělství.
„Během předsednictví budeme usilovat o spravedlivý systém snížení spotřeby pesticidů v EU. Evropská komise musí zohlednit výchozí pozice členských států a rozdílné úrovně dosavadního pokroku ve snižování spotřeby přípravků na ochranu rostlin v jednotlivých zemích. Česká republika je vzorem pro Evropu. Celková spotřeba přípravků na ochranu rostlin u nás poklesla za posledních deset let o 20 % a spotřeba účinných látek dokonce o 30 %,“ uvedl ministr Nekula.
V rámci návštěvy nizozemská delegace zavítala na farmu ve Vraňanech, kde manželé Hančovi spolupracují s jedním z největších nizozemských pěstitelů sazenic jahod. Než se pustili do technologie pěstování ve fóliovnících, jezdili se Hančovi vzdělávat do Nizozemska.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství