Renata Šarjaková, 15. říjen 2021
Výzva členům Evropského parlamentu ohledně hlasování o strategii Farm to Fork
Výzva členům Evropského parlamentu ohledně hlasování o strategii Farm to Fork

Odesláno dne 12.10.2021

Vážení členové Evropského parlamentu,
 
obracíme se na Vás jménem prezidenta Agrární komory České republiky Jana Doležala, předsedy Zemědělského svazu České republiky Martina Pýchy, prezidentky Potravinářské komory České republiky Dany Večeřové, předsedy Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků Gabriela Večeři a prezidenta Slovenské zemědělské a potravinářské komory Emila Macha ve věci nadcházejícího hlasování pléna Evropského parlamentu ke strategii Farm to Fork, které je naplánováno na 19. října 2021. V nedávné době byla zveřejněna řada dopadových studií zaměřených na možné dopady implementace cílů Farm to Fork na evropské zemědělství, závěry těchto studií považujeme za znepokojivé. Organizace Copa-Cogeca, zastupující hlavní evropské zemědělské subjekty, vypracovala vlastní studii dopadů této strategie na evropské zemědělství (studie bude zveřejněna 12. října). Výsledky těchto studií rovněž považujeme za zásadní pro budoucnost evropského zemědělství. Z výše uvedených důvodů bychom Vás chtěli laskavě požádat, abyste zvážili dílčí hlasování pléna Evropského parlamentu k Farm to Fork.

Za nejproblematičtější považujeme následující pozměňovací návrhy (podle textu A9-9999/2021 zveřejněného 30. září 2021):

-  Článek 9 vyzývající k závazné povaze redukčních cílů zahrnutých ve strategii Farm to Fork. Odůvodnění - podle studií posuzujících dopady povede provádění těchto redukčních cílů k významnému poklesu produkce evropského zemědělství; zvýšení počtu lidí s nedostatkem potravin nejméně o 22 milionů; snížení vývozu zemědělsko-potravinářských výrobků a zvýšení dovozu ze třetích zemí atd. Podle zjištění Copa-Cogeca je zpráva Společného výzkumného střediska (zveřejněna Evropskou komisí v červenci 2021) první, která zdůrazňuje, že snížení zemědělských emisí CH4 a N2O vyplývající ze strategií F2F a pro Biologickou rozmanitost by se pohybovalo od 20 do 30 procent. Nicméně mezi 40 až 60 procenty (v závislosti na scénářích) emisí, kterým se v Evropě vyhneme, by bylo kompenzováno zvýšenými emisemi ve zbytku světa prostřednictvím úniku uhlíku v důsledku zvýšené produkce ze zemí mimo EU, a díky zvýšenému dovozu. Proto jsme pevně přesvědčeni, že tato zjištění musí být vzata v úvahu během plenárního hlasování o Farm to Fork.

-  Článek 88 vyzývající k celospolečenskému posunu ve vzorcích spotřeby potravin. Odůvodnění – tento článek poukazuje na to, že výživové vzorce nejsou v souladu s doporučeními pro zdravé stravování. Zdůrazňujeme, že národní stravovací doporučení se v jednotlivých členských státech EU liší a jsou ovlivněna kulturními tradicemi, geografickou polohou, regionálními specifiky a rozličnými klimatickými podmínkami. Proto vyzýváme Evropský parlament, aby respektoval národní stravovací specifika a doporučení.

- Článek 101 vyzývající k tomu, aby ceny potravin reflektovaly skutečné náklady na produkci a pomohly spotřebiteli s výběrem správných potravin. Odůvodnění - článek pracuje s různými definicemi, jako je například „udržitelný výběr potravin“, „udržitelný potravinový systém“ a „nezdravé jídlo“. Zdůrazňujeme, že neexistují jasné definice těchto pojmů a že udržitelnost by měla být zajištěna pro všechny tři pilíře - sociální, environmentální a ekonomický. Použití jasně formulovaných definic je nezbytné, a proto jsme proti používání vágních, nejasných a/nebo zcela chybějících definic v takto důležitých prohlášeních či pozicích.

Prosíme Vás proto o zohlednění našich obav během rozhodování o Farm to Fork. 

Ing. Jan Doležal
prezident

AGRÁRNÍ KOMORA České republiky

Dopis v původní anglické verzi ke stažení


Hodnocení => průměr 161
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář