Renata Šarjaková, 13. říjen 2021
Index cen potravin FAO v září dále vzrostl

Podle nejnovějšího reportu FAO ze 7. října 2021, hodnota FAO Food Price Indexu v září vzrostla o 1,2 %. Tento mírný nárůst byl nejvíce ovlivněn vyššími cenami většiny obilnin a rostlinných olejů. Cenově stabilní jsou také ceny mléčných výrobků a cukru (mírný růst) a masa.

FAO Price Index

Září 2021 (k srpnu 2021)

Září 2021 (k září 2020)

Mléčné výrobky

+ 1,5 %

+ 15,2 %

Cukr

+ 0,5 %

+ 53,5 %

Obilniny

+ 2,0 %

+ 27,3 %

Rostlinný olej

+ 2,9 %

+ 61,2 %

Maso

+ 0,7 %

+ 26,3 %

FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) se v září zvýšil o 1,5 %, díky růstu všech kategorií indexu. Silně posílilo odstředěné sušené mléko a máslo a to díky solidní globální poptávce při nízkých exportních zásobách, zejména v Evropě, kde sezónně klesá intenzita produkce mléka. Limitované zásoby jsou při začátku nové produkční sezóny i v Oceánii, což zvedá světové ceny másla a odstředěného sušeného mléka. Mezitím ceny sušeného plnotučného mléka a sýru mírně vzrostly, v důsledku kombinace omezené produkce, nízkých zásob a stabilní vnitřní poptávky v Evropě.

FAO Sugar Price Index (cukr) posílil o 0,5 %, což ho dostává o 53,5 % nad hodnoty z minulého roku. Panují obavy z omezeného exportu z Brazílie, světového největšího exportéra, v důsledku dlouhotrvajícího sucha a mrazů, což způsobuje růst světových cen cukru. Dále vyšší ceny etanolu podpořily producenty v Brazílii k objemnější produkci alkoholu z cukrové třtiny, což opět snižuje množství cukru na trhu. Vyšší růst cen zastavila snížená světová poptávka a pozitivní předpovědi ohledně produkční sezóny v hlavních exportních zemích, jako je Indie a Thajsko.

FAO Cereal Price Index (obilniny) zaznamenal nárůst o 2,0 % v porovnání se srpnovými hodnotami. Mezi hlavními obilninami v září nejvíce cenově posílila pšenice (4% nárůst), což bylo způsobeno snížení objemu dostupného exportu a zvýšením světové poptávky. Ceny rýže v září vzrostly nad víceletá minima ze srpna 2021, podpořeny mírným nárůstem obchodních aktivit. Mezinárodní ceny ječmene také vzrostly (o 2,6 %), podpořeny zejména silnou poptávkou, očekáváním snížené produkce v Rusku a růstem na ostatních trzích. Naopak světové ceny kukuřice zůstaly stabilní, ceny-zvyšující tlak kvůli hurikánu v USA, který narušil tradiční lodní obchodní cesty, vyrovnaly vyšší globální odhady nové úrody a začátek sklizně v USA a na Ukrajině.

FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinný olej) v září vzrostl o 2,9 %. Nárůst indexu byl zejména podpořen vyššími cenami palmového a řepkového oleje, přičemž poptávka po sójovém a slunečnicovém oleji v září klesla. Mezinárodní ceny palmového oleje vzrostly již 3. měsíc v řadě a dosáhly maxima za posledních 10 let, podpořeny silnou globální poptávkou, která navazuje na obavy z potenciální nízké sklizně v Malajsii, způsobené nedostatkem zahraničních pracovníků. Světové ceny řepkového oleje také výrazně posílily, což bylo podpořeno vleklým omezením globální nabídky. Naopak globální ceny sójového a slunečnicového oleje v září klesly v důsledku nejistot ohledně použití sójového oleje ve výrobě bionafty a vyhlídek na globální dodávky v sezóně 2021/22.

FAO Meat Price Index (maso) v září posílil pouze lehce o 0,7 %. Mezinárodní poptávka po ovčím a jehněčím mase se nadále zvyšuje, díky vyšší světovému zájmu při napjatých objemech exportních zásob. Růst cen hovězího masa rovněž pokračoval v nezmenšené míře, zejména kvůli snížené dostupnosti zvířat k porážce v Oceánii a Jižní Americe. Naopak, po devítiměsíčním růstu poptávky po drůbežím mase se tato v září snížila kvůli navýšení objemu světových zásob. Cena vepřového masa také poklesla, a to v souvislosti s nižší poptávkou z Číny a sníženou vnitřní poptávkou, zejména v Evropě.

Ing. Martina Nádvorníková

Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe


Hodnocení => průměr 154
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář