- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Výskyt hraboše polního v lednu 2020
Stav populace je stále srovnatelný se situací na přelomu srpna a září (letní populace). Stále platí, že pokud se nezmění ráz počasí, můžeme očekávat v únoru a březnu masivní invazi mladých hrabošů, kteří se narodili v průběhu ledna (hraboši se mohou v průběhu mírných zim množit).
Data potvrzují, že síla současné populace v průměru přesahuje pětinásobek prahu škodlivosti, při čemž průměrné hodnoty populací v roce 2014 a 2015 (gradační roky) dosahovaly v tomto období maximálně dvojnásobku prahu škodlivosti.
Z aktuálního monitoringu v jednotlivých krajích vyplývá, že ve většině z nich došlo v průběhu ledna k poklesu, výjimkou jsou kraje Vysočina, Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj, kde populační hustota hraboše polního mírně stoupá. Stále však platí, že v krajích Jihomoravském, Zlínském a Olomouckém se stavy hrabošů pohybují v průměru na šesti až osminásobku prahu škodlivosti.
Nižší populační hustota ve výše zmíněných krajích neznamená snížení rizika pro ozimé porosty. Problémy s přemnoženými hraboši lze v lednových dnech pozorovat všude tam, kde padl poprašek sněhu. Kolonie hrabošů jsou nejpatrnější v porostech ozimých obilnin, kde vytváří plošné výpadky porostu, někde až přes 50 %. Na jaře tak budou zemědělci nuceni nahradit zničené porosty. Není tu však záruka, že se do zakládaných jařin nebudou stěhovat hraboši z porostů ozimů a okolních rezervoárů (meze, remízy, silniční příkopy, nekultivované pozemky apod.). Navíc díky mozaikovitému rozšíření hraboše představují málo zasažená území, možná paradoxně, stejné nebezpečí, neboť v tuto chvíli představují volnou niku, kam se může hraboš šířit či kde se může dál množit.
Na řadě míst s porosty vojtěšky a jetele během zimy zemědělci instalovali berličky, které mají podpořit predaci hrabošů myšilovnými ptáky. Dravci jsou považováni za významný faktor v redukci populací hrabošů, nicméně ve fázi gradace nemohou díky enormnímu množství hrabošů zmírnit škody. Jejich význam přichází až ve fázi retrogradace, kdy reagují na dostatek kořisti úspěšným odchovem mláďat a urychlí tím pád populace.
Aktuální výstupy monitoringu hraboše polního je možné sledovat a v aplikaci Rostlinolékařský portál - Mapy výskytu.
Grafy výskytu hraboše polního (PDF, 387 KB)