- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Vláda schválila částečnou náhradu za letošní mrazy
Na zmírnění škod způsobených dubnovými a květnovými mrazy dostanou ovocnáři 50 milionů korun. Dnes o tom rozhodla vláda. Peníze budou vyčleněny z rozpočtu Ministerstva zemědělství (MZe).
Administrace dotačního titulu bude mít dvě části. V první etapě budou peníze vypláceny v režimu „de minimis“. Žádosti se budou přijímat ještě letos.
Podporu na další dva připravené podprogramy kompenzací – pro letní ovocné druhy a pro zimní ovocné druhy (pro jablka a hrušky) MZe ovocnářům vyplatí prostřednictvím Rámcového programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství. Zde se příjem žádostí předpokládá na jaře 2020. Na tuto podporu budou mít nárok podniky, které prokáží 30% pokles tržeb v porovnání s průměrem předchozích tří let nebo s tříletým průměrem z období předcházejících pěti let.
„Těší nás, že Ministerstvo zemědělství ovocnářům pomůže. Jarní mrazy jsou v ovocnářství nepojistitelným rizikem a pěstitelé se, na rozdíl od škod krupobitím, nemají možnost bránit. Podobným způsobem pomáhají ovocnářům také vlády ovocnářům v okolních zemích, a tak i naši pěstitelé mají díky této podpoře srovnatelné podmínky. Velmi také vítáme možnost podávat žádostí zjednodušeným způsobem takzvaným de minimis. Ten využijí zejména menší rodinné farmy, které se specializují na ovocnářství a jsou ve složité situaci," uvedl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
V polovině dubna a na začátku května zasáhly naše území dvě vlny jarních mrazů a silně poškodily ovocné výsadby. Nízké teploty v noci klesaly i pod -11°C a v nejvíce postižených lokalitách se opakovaly po více dní. V některých oblastech mrazy podnikům poškodily až
80 % úrody. K největším škodám došlo v severních, západních a středních a východních Čechách, velké lokální škody se objevily na celém území ČR.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství