- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Ministr zemědělství Toman po jednání s finským protějškem Leppou: Shodli jsme se na posílení rozpočtu pro zemědělství i lesnické politice EU
O prioritách Společné zemědělské politiky (SZP) a navázání užší spolupráce při její přípravě dnes na bilaterálním jednání hovořil český ministr zemědělství Miroslav Toman se svým finským protějškem a současným předsedou Rady EU Jarim Leppou. Česká strana také představila hlavní témata při předsednictví Visegrádské skupině.
Ministři se shodli, že prioritou v diskusích o budoucím Víceletém finančním rámci je zajištění adekvátního rozpočtu na Společnou zemědělskou politiku, a to i proto, že bude klást velký důraz na životní prostředí. Odmítají také navrhované snížení prostředků pro rozvoj venkova.
„Dlouhodobě jsme pro dobrovolný charakter zastropování přímých plateb, stejně jako Finsko pak podporujeme případné zavedení tohoto režimu pouze u základní platby. Shodli jsme se rovněž na tom, že je třeba aktivně řešit podmínky přechodného období, protože nová pravidla se pravděpodobně nestihnou schválit včas,“ uvedl ministr Toman.
Klíčovými prioritami českého předsednictví ve Visegrádské skupině jsou, kromě nastavení budoucí podoby SZP, i hospodaření s vodou a půdou, dvojí kvalita potravin a lesnická politika EU. Právě problematika lesů je také jednou z priorit finského předsednictví EU, ministři proto chtějí právě v této oblasti v budoucnu spolupracovat, a to i na expertní úrovni obou zemí.
„Finského ministra jsem pozval na říjnové setkání na ministerské úrovni Visegrádské skupiny v Praze, kde budeme diskutovat o zmíněných tématech,“ řekl ministr Toman. Pozvaní jsou také ministři Bulharska, Rumunska, Slovinska, Chorvatska a Rakouska.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství