- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Ministr Toman v Bruselu: Tlak na zemědělce v souvislosti s klimatickou změnou roste, na plnění úkolů potřebují silný rozpočet a méně administrativy
Jen tak mohou čelit novým výzvám a dostát environmentálním závazkům, které jsou na zemědělství kladeny v souvislosti s klimatickou změnou. Na zasedání Rady ministrů zemědělství v Bruselu to dnes uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.
„Zemědělci hrají důležitou roli při tvorbě krajiny, je naprosto klíčové, aby měli na péči o ni dostatečně silný rozpočet. Jedině tak se dokážeme vyrovnat s nastupující klimatickou změnou a splnit všechna očekávání, která veřejnost od zemědělství očekává. Nejde už jen o produkci potravin, ale o plnění řady environmentálních cílů, od lepšího zadržení vody v krajině, přes boj proti erozi půdy až po zlepšení biodiverzity v zemědělské krajině,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Česká republika dlouhodobě preferuje zemědělce spíše pozitivně motivovat, než je trestat sankcemi. Chce proto posílit investice do efektivních a úsporných technologií v zemědělství, a také podporu hospodaření zaměřeného na prevenci eroze půdy, ochranu kvality vod či biodiverzitu. Na to je nezbytný dostatečně silný rozpočet SZP i v novém programovém období a odstranění zbytečné administrativy.
„Řeknu to naprosto jednoduše. Zemědělec má být na poli a ve stáji a ohleduplně hospodařit na půdě, ne vyplňovat hromady formulářů na počítači. Proto chci, aby podmínky byly co nejjednodušší a zbytečně nekomplikovaly zemědělcům život. Jedině tak budou mít čas zajistit to, co od nich celá společnost očekává, tedy pestrou krajinu, zdravou půdu a čistou vodu,“ uvedl ministr Toman.
Ministři diskutovali i o vývoji na trhu s cukrem. Pěstování cukrové řepy a výroba cukru jsou v ČR tradiční a nedílnou součástí zemědělsko-potravinářského odvětví. Za klíčový nástroj pro udržení produkce v současném měřítku považuje ČR vázanou podporu na citlivé komodity a navýšení finančních prostředků na ni.
„Do budoucna je nezbytné zaměřit se také na zajištění běžných pěstitelských postupů, které povedou ke snižování používání chemie. U nás jsme proto již připravili program, při kterém zemědělci nahradí chemickou ochranu rostlin mechanickými způsoby, například plečkováním nebo okopáváním řepy. Je ovšem důležité hledat i alternativní přípravky na ochranu rostlin, které mohou pěstitelé použít, což se netýká pouze sektoru cukru, ale celého zemědělství,“ řekl ministr Toman.
Dalším bodem Rady byla zpráva Komise o pokroku týkajícího se používání pesticidů. V ČR meziročně klesla spotřeba pesticidů o 9 procent, spotřeba účinné látky glyfosát dokonce o 25 procent. Ministr Toman na kolegy z dalších zemí a Komisi apeloval, aby při rozhodování o redukci či odstranění určité látky z trhu byla zohledněna i dostupnost náležitých alternativ.
Na jednání Rady byla i obchodní dohoda mezi EU a státy skupiny Mercosur (Argentina, Brazílie, Paraguay, Uruguay). Komisi se podařilo prosadit například ochranu zeměpisných označení, která prezentují jedinečnost evropského zemědělství a potravinářství. Pro ČR je důležitá především ochrana pro chmel a pivo, které jsou v našem agrárním exportu stěžejní.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství