- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Ceny v zemědělství meziročně klesly, v průmyslu se zvýšily
ceskenoviny.cz
Naopak ceny průmyslových výrobců, stavebních prací a tržních služeb rostly. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle analytiků firmy již začaly přenášet rostoucí výdaje na mzdy do cen svých výrobků. To se následně projeví v růstu spotřebitelských cen.
Ceny průmyslových výrobců vzrostly v květnu meziročně o 1,5 procenta, v dubnu stagnovaly. Zvýšily se zejména ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Dražší byla také těžba a dobývání, obecné kovy a kovodělné výrobky, elektřina, plyn, páry a klimatizovaný vzduch. Snížily se ceny chemických látek, dopravních prostředků, potravinářských výrobků, nápojů a tabáku.
Podle analytika Raiffeisenbank Milana Frydrycha je růst cen v průmyslu výrazně nad očekáváním trhu. "Nebývalé zrychlení cen výrobců plyne z vyšších cen ropy, které se zpožděně propisují do účtovaných cen a slabší koruny," uvedl. Na vliv slabší koruny, která prodražuje nákup ropy, upozornil také hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.
Obecně lze podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče říci, že v růstu cen výrobců se projevuje vliv slabší koruny i nedostatek produkčních kapacit v tuzemské ekonomice. "Růst cen průmyslových výrobců poslouží v rámci diskuse o měnové politice coby argument pro brzké zvýšení úrokových sazeb ČNB," uvedl.
V zemědělství se snižovaly ceny v rostlinné i živočišné výrobě. Levnější byly především olejniny a brambory, zhruba o pětinu klesly ceny jatečných prasat, zlevnila i vejce a drůbež. Naopak o více než polovinu vzrostly ceny ovoce, asi o pětinu čerstvé zeleniny a mírně rovněž mléka a skotu. Důvodem poklesu cen zemědělských výrobců je podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela slušná úroda ovoce a zeleniny.
Ceny stavebních prací se stejně jako v dubnu zvýšily o 2,4 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky byly vyšší o 1,8 procenta, v dubnu to bylo o 1,7 procenta. Zdražily hlavně služby v oblasti bezpečnostní, pátrací, poštovní, kurýrní, pojišťovací, architektonické, inženýrské, vydavatelské, reklamní a také služby v oblasti nemovitostí. Zlevnily naopak ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě.
ČSÚ dnes zveřejnil také dubnové výsledky zahraničního obchodu. U vývozu meziroční pokles cen zmírnil na 3,9 procenta z březnových 4,3 procenta. V případě dovozu zpomalil na 5,3 procenta z březnových 5,9 procenta.