- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Budoucí Společná zemědělská politika: Ministerstvo zemědělství bude usilovat o zrušení navrhovaného povinného zastropování
Podle českého Ministerstva zemědělství je ale návrh zbytečně komplikovaný jak pro administraci, tak pro zemědělce. Čeští zástupci také plánují jednat s Komisí a v Radě ministrů o zvýšení rozpočtu na SZP a návrhu zastropování.
Evropská komise (EK) navrhuje, aby se v letech 2020-2027 stanovily maximální hranice pro evropské platby zemědělským farmám (tzv. zastropování). S tímto návrhem Česká republika nesouhlasí, protože rozloha českých zemědělských podniků je v průměru větší než v ostatních členských státech EU. Přímé platby přitom tvoří podstatnou část zemědělských příjmů.
„V zájmu snížení dopadů na české zemědělství budeme pokračovat v diskuzi s Evropskou komisí a s ostatními členskými státy a navrhovat jiné možnosti řešení. Za klíčové považujeme ponechat rozhodnutí o zavedení zastropování v kompetenci jednotlivého členského státu,“ řekl ministr zemědělství Jiří Milek.
Nově by měla SZP více zohledňovat specifické situace a nastavovat strategie podle národních potřeb. Tento přístup poskytne více flexibility a možností národního nastavení, přinese i větší odpovědnost, ale bude složitější než stávající model. Nová SZP by dle Evropské komise měla být spravedlivější, zelenější, s důrazem na větší využití znalostí a inovací či digitalizaci venkova.
„Budeme usilovat o navýšení podpory pro citlivé sektory, například ovocnářství, zelinářství a některé oblasti živočišné výroby, i o vyjasnění environmentálních podpor, které v návrhu Komise nejsou výslovně uvedeny,“ uvedl Milek.
Podle názoru zástupců Ministerstva zemědělství nařízení, které předložila EK, přinesou vyšší administrativní zátěž. Stále přetrvávají pochybnosti ohledně zjednodušení auditního a kontrolního systému. Ministerstvo zemědělství proto bude usilovat o reálné a viditelné zjednodušení podmínek.
Tiskové oddělení Ministerstva zemědělství