Renata Šarjaková, 1. prosinec 2006
MZe: Plné dorovnání přímých plateb pro rok 2007 je na dobré cestě
Maximální dorovnání zemědělských přímých plateb pro rok 2007 na 70 procent úrovně ve starých členských zemích EU je podle ministryně zemědělství Mileny Vicenové na "velmi dobré cestě".

Pro krajní případ, že by záměr přidat na přímé platby chybějících 1,9 miliardy korun ve sněmovně neprošlo, má ministerstvo připravenu ještě jednu variantu, řekla dnes Vicenová ČTK. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby navíc rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny návrh zemědělského výboru dnes podpořil. "Dohodli jsme se s panem premiérem, že polovinu té chybějící částky by zajistil resort a polovina by šla z rezervy vlády," vysvětlila ministryně.

Zemědělci v příštím roce dostanou z EU 40procentní přímé platby proti kolegům ve starých členských zemích. Stát je může dorovnat na 70 procent, k čemuž ale ministerstvu zemědělství ve vládou schváleném rozpočtu část peněz chybí. Na plné dorovnání tlačili zemědělci, kteří kvůli tomu hrozili velkou demonstrací v Praze. Po návrhu zemědělského výboru na posílení zdrojů od protestů ustoupili.

Maximální přímé platby již dříve označila za prioritu Vicenová. Stejný postoj deklaroval podle MZe při setkání se zástupci agrárních organizací také premiér Mirek Topolánek. Prosazovat plné dorovnání slíbila zemědělcům při jednání rovněž sociální demokracie, KDU-ČSL i komunisté. Přímé platby dorovnané na 70 procent by v příštím roce podle údajů MZe představovaly asi 20 miliard korun. Poprvé budou domácím zemědělcům tyto klíčové dotace dorovnány na maximální výši letos, kdy budou činit 65 procent úrovně v původní evropské patnáctce. Výplata přímých plateb z EU, jejichž sazba činí 2518 korun na hektar, začne od 1. prosince. Od poloviny téhož měsíce se začne vyřizovat také jejich národní dorovnání.

Přímé platby jsou formou jednotné platby na hektar vypláceny ve většině nových členských zemí EU. Ty měly původně přejít od roku 2009 na novou platbu na farmu. "Podařilo se ale dosáhnout prodloužení nynějšího systému až do roku 2010," uvedla Vicenová.

Podobný model jednotné platby na plochu, jako využívá ČR a dalších sedm nových členských zemí, by mohl být atraktivní i pro všechny členy EU, uvedla při nedávné návštěvě ČR evropská komisařka pro zemědělství Mariann Fisherová-Boelová. Režim je podle ní jednoduchý a umožňuje zemědělcům, aby byli konkurenceschopnější, protože mohou produkovat cokoli, co jim na trhu přinese nejvyšší zisk.

Další významné zdroje mají příští rok českému zemědělství a venkovu plynout z nového Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova. Národní spolufinancování je podle Vicenové plně zajištěno. K dispozici by tak mělo být zhruba 13 miliard korun. Ministryně slibuje proti dosavadním programům pro čerpání evropských fondů jednodušší administrativu. Například malý projekt do milionu korun by si měli být žadatelé schopni připravit bez problémů sami. Zjednodušit se má i vyřizovaní větších projektů.

Podporu pro zemědělství dále představují opatření na trhu - například intervenční nákup obilí, národní dotace, které ale mají příští rok klesnout, nebo pomoc Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu při čerpání úvěrů. dmr nol


Zdroj: agris.cz


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 096
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář