Renata Šarjaková, 20. červenec 2016
Levné půjčky vyhnaly ceny půdy na historická maxima. Hektar letos stojí o 44 tisíc korun více
Půda
 

Cena zemědělské půdy je na svém historickém maximu. Hektar vyjde na 207 tisíc korun. Za stejný kus země platili minulý rok farmáři přibližně o 44 tisíc korun méně. Údaje vyplývají z průzkumu společnosti Farmy.cz, která se zaměřuje na prodej zemědělských nemovitostí a analýzu trhu. Nyní zkoumala poslední půlrok.

„Pokud nedojde k významným zásahům do trhu se zemědělskou půdou, například formou legislativních omezení nákupu půdy, lze pravděpodobně očekávat další pozvolný růst cen půdy,“ odhaduje majitel serveru Farmy.cz Jaroslav Urban. Podle jeho slov si vlastníci začínají více než kdy dříve uvědomovat hodnotu ceny zemědělské půdy.

„Trh se zpomaluje. V porovnání s roky 2015 či 2014 vidíme, že se zájem prodávat v roce 2016 snížil řádově o desítky procent,“ dodává Jiří Grund, marketingový ředitel společnosti Clever Maps. Ta se mimo jiné zaměřuje na prodej a pronájem půdy.

Půda nejvíce rostla začátkem roku - během prvních tří měsíců o 16 procent. Posledních několik týdnů se toto tempo zpomalilo na šest procent.

Za současný stav mohou hlavně banky, které ochotně farmářům půjčují na nízké úrokové sazby. Často poskytnou i celou sumu. „Držení zemědělské půdy je velmi bezpečnou investicí. Vlastně bezpečnější než mít peníze uložené v bance za nezajímavý, téměř nulový úrok. Ochota prodávat se proto snížila, a díky tomu vzrostly ceny,“ uvádí Grund.

Podle údajů společnosti Farmy.cz tvoří polovinu kupců půdy zemědělci, druhou investoři z různých oblastí. Právě pro ně jsou peníze vložené do půdy fenoménem posledních let. A to i přes fakt, že Česko má v porovnání s okolními zeměmi jedny z nejnižších výkupních cen půdy. Může za to především rozdrobená struktura vlastníků. Naopak nejvíc peněz dostanou vlastníci v Nizozemsku, Irsku nebo Dánsku.

Kateřina Adamcová

Zdroj: iHNed.cz


Hodnocení => průměr 024
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář