„Každý dobrý hospodář si jistě uvědomuje, že s půdou, jako základním výrobním zdrojem a nenahraditelným bohatstvím, je třeba zacházet šetrně a s úctou. Těší mě, že Mistrovství v orbě je akcí pro celou rodinu, protože především u mladší generace je důležité podpořit zájem o zemědělství a ukázat, že je to jedno z nejkrásnějších a nejdůležitějších povolání. A pevná vazba k rodné půdě je podle mě nezbytným předpokladem opravdu kvalitního hospodaření. Žádná shora diktovaná pravidla nemohou nahradit péči sedláka, který svá pole obdělává s opravdovou starostlivostí,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Zástupci zemí, kteří se mezinárodní soutěže v Zábřehu zúčastnili, ji ocenili jako příležitost změřit síly a získat zkušenosti a dovednosti, které mohou uplatnit na kláních organizovaných Světovou společností pro orbu (WPO), jako je mistrovství Evropy a mistrovství světa v orbě.
Soutěžící závodili v orbě historickou technikou a orbě víceradličnými pluhy. V posledních letech u orby dochází ke změnám, které jsou z velké části ovlivněny zdokonalováním pluhů a jejich přídavných zařízení. Důležité je, aby používané technologie a stroje přispívaly k ochraně půdy před poškozováním její úrodnosti, aby se v dobré kvalitě uchovala i pro budoucí generace.
Současně se středoevropským šampionátem se v Zábřehu konalo i 1. krajské mistrovství Olomouckého kraje v orbě, které vyhrál Tomáš Müller ze Střední zemědělské školy Čáslav. Loni byla po mnoha letech obnovena tradice krajských soutěží v této disciplíně, konaly se v Pardubickém a Libereckém kraji.
Zábavné propojení sportovního klání s řádnou péčí o pole, které popularizuje zemědělství, se v ČR pořádá už od roku 1963. Čeští zemědělci se pravidelně účastní i evropských a světových mistrovství v orbě. Jejich cílem je pěstovat dobrý vztah k půdě a k jejímu správnému obhospodařování.
Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství