Renata Šarjaková, 29. únor 2016
Ministr zemědělství Ing. Jurečka se setkal se zástupci Agrární komory Olomouckého kraje
Ministr zemědělství Marian Jurečka se v pátek 19. února sešel v Přerově se zástupci zemědělské veřejnosti z Olomouckého kraje. Diskutovalo se o aktuálních otázkách v zemědělství.

Prvním tématem byl Fond těžkopojistitelných rizik, do kterého měli zemědělci vstupovat již počátkem letošního roku. Zemědělci v OK jsou přesvědčeni, že navrhovaným výpočtem pro naplnění k odškodnění pro zemědělský podnik nikdy nenastane a k vyplácení náhrad z fondu prakticky nedojde. Snad mimo totálních katastrof. Obáváme se také malého zájmu podniků do fondu vstoupit z důvodu komerční propojištěnosti firem – každý podnik si již vytvořil vlastní portfolio pojištění dle individuálních potřeb.  


Ministr informoval, že spuštění fondu bude až po dořešení legislativních otázek, předpokládá se v druhém pololetí tohoto roku. Zdůraznil že fond má smysl. Přispívat do fondu by měli zemědělci i stát v poměru 1:1. Prozatím je nedořešená otázka výše fondu. Pokud do něj budou přispívat zemědělci i stát – a balíček se naplní – nově příchozí budou také přispívat ? ze solidarity? Diskuse na toto téma mezi ministry Jurečkou, Babišem a premiérem Sobotkou by měly proběhnout v nejbližších týdnech. Připraveny by měly být balíčky pro jednotlivé sektory. Důležitý je systém sledování sucha a dodržování Státní strategie pro boj se suchem.

Dalším tématem byl Zákon o prodeji zemědělské půdy. Agrární komora OK doporučuje a podporuje jednoduché předkupní právo pro současné nájemce a spoluvlastníky, nesouhlasí s vynětím velkých podniků a taktéž vidí problém v nadměrné byrokracii.


Dle slov ministra je Zákon v této  podobě jen velmi těžko prosaditelný ve vládě. Zákon má především hájit zájmy zemědělců. Co bude dělat vlastník půdy, který bude potřebovat svůj majetek rychle prodat (např. hrozí-li mu exekuce). Nelze svazovat vlastníka půdy obstrukcemi které mohou v důsledku trvat třeba i 1,5 roku. Proces prodeje půdy by měl trvat maximálně 3-4 měsíce. Souhlasí, že se musí zamezit prodej půdy zahraničním subjektům a zejména spekulantům. Měla by být informační povinnost o záměru prodeje půdy. Jednu z možností řešení tohoto problému vidí v lepší komunikaci zemědělců si vlastníky půdy, zavázat morálně – například zasíláním Výročních zpráv o hospodaření na půdě.

Třetím plánovaným tématem byla Státní zemědělská politika na období 2014 – 2020 na kterou navazuje  Strategie Ministerstva zemědělství České republiky s výhledem do roku 2030. Ta podle Agrární komory nedostatečně odráží potřeby živočišné výroby. Nutné je posílit podporu chovu prasat a sektoru mléka a následně také řešit otázky odbytu.

Ministr Jurečka obhajoval strategii jako dlouhodobý koncept. Jsou zde vyjmenovány konkrétní kroky, konkrétní zodpovědné odbory, finanční kroky a legislativní rámec. Strategie není uzavřený rámec, ale počítá se s návazností dalších potřebných kroků do budoucna podle aktuálních potřeb. 2x ročně chce svolat poradu, kde by se vyhodnotily jednotlivé sektory a jejich účinnost v návaznosti na tuto strategii. Konkrétně je v této strategii obsažena podpora výroby tzv. citlivých komodit, zaměstnanosti v zemědělství a vztah ke krajině.


K otázkám živočišné výroby – vepřového masa a mléka: Ohledně problematiky vepřového masa navrhuje vytvořit sdružení výrobců vepřového masa a jednat s obchodními řetězci o možnostech odbytu českého vepřového masa na domácím trhu. O dalších podporách mléka se prozatím neuvažuje.


Zemědělci OK upozornili pana ministra i na problematiku pěstování cukrovky, zejména ve vztahu k výši podpor této komodity v okolních státech EU. I na tuto komoditu je třeba dát důraz při tvorbě „strategie“ a jednoznačně dát stanovisko, že stát má zájem  tuto komoditu vyrábět i ve vztahu na přidanou hodnotu, která vzniká při jejím zpracování. S cukrovkou může nastat obdobný problém jako s vepřovým masem a nebo mlékem, když skončily výrobní kvóty. U cukru končí kvóty v letošním roce.


Dle ministra dál zůstává zařazena v citlivých komoditách a s výší podpory do roku 2018. Hledá se další prostor pro podporu pěstitelů v rámci bodových zvýhodnění  projektů v PRV.


Jednání probíhalo přes 1,5 hodiny a během ně dostali prostor také všichni zúčastnění. Mohli klást otázky a s ministrem Jurečkou debatovat. Jsme velice rádi, že si na nás pan ministr udělal čas a že jsme mohli prodebatovat problémy, které zemědělce aktuálně zatěžují.




Ing. Lucie Hošková,
ředitelka a projektová manažerka
Agrární komora Olomouckého kraje
Blanická 383/3, Olomouc 772 00



zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR »


Hodnocení => průměr 018
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář