František Mariánek, 12. srpen 2015
Fond rizik

MZe: V příštím roce by mohl fungovat fond rizik pro zemědělce

 

Před hospodářskými ztrátami způsobenými nadměrným suchem nebo naopak srážkami v období sklizně, před kterými se farmáři nemohou pojistit, by mohl zemědělce alespoň částečně ochránit tzv. Fond nepojistitelných rizik. Na ministerstvu zemědělství se začne do konce srpna projednávat návrh materiálu, podle kterého by se mohl tento fond zřídit. Systém by mohl začít fungovat v roce 2016, řekl včera na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

 

„Materiál se zaměřuje na sucho nebo nadměrné srážky v období sklizně, které způsobí škodu. Novým prvkem pro sledování uvedených klimatických jevů je využití Integrovaného systému pro sledování rizik v zemědělství,“ uvedl Jordán. Podle něj spočívá princip fungování fondu v průběžném a plánovaném naplňování fondu penězi od zemědělských podnikatelů i státu. 

Aby mohl systém začít fungovat, bude třeba změnit zákony, které jej prováží se současnou podporou pojištění, jež poskytuje Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond (PGRLF), i s případnými státními podporami. Také bude muset být notifikován u Evropské komise. 

V letošním roce se však na tuzemském trhu již objevil pilotní projekt pojištění proti suchu, který nabízí Agra pojišťovna. „Máme tři vybrané plodiny, kukuřici, soju a slunečnici,“ řekl dnes ČTK ředitel obchodu a likvidace pojišťovny Marek Bizoň. Podle něj se ale letos žádný zemědělec kvůli suchu nepojistil. Zatím jde podle něj o pilotní projekt, do budoucna plánuje pojišťovna rozšíření portfólia. 

Podobný systém pojištění proti suchu je v zahraničí běžný, v Česku se o vytvoření fondu řadu let mluví, ale bez konkrétního výsledku. PGRLF v současnosti již hradí část pojistného při pojištění plodin nebo zvířat. 

Zdroj: MZe ČR


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 076
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář