- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Mimořádná opatření pro pěstitele ovoce a zeleniny byla vyhlášena i letos
Ke zmírnění dopadů s cílem stabilizovat situaci na trhu ovoce a zeleniny vyčlenila Evropská unie prozatím částku 150 milionů EUR. Administraci těchto opatření provádí stejně jako v loňském roce Státní zemědělský intervenční fond (SZIF).
Dne 8. srpna vyšlo nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 2015/1369, kterým se mění nařízení v přenesené pravomoci (EU) č. 1031/2014, kterým se stanoví další dočasná mimořádná podpůrná opatření pro producenty některého ovoce a zeleniny. O provádění mimořádných opatření se mohou zájemci přihlásit prostřednictvím formuláře „Předběžná oznámení/Žádost o provedení kontroly na místě“, který začne SZIF přijímat od dnešního dne.
Uvedená dočasná mimořádná opatření Unie se vztahují na opatření stažení z trhu, nesklízení a sklízení nezralých produktů. Pro ČR je vyčleněna podpora na celkem 3 000 tun. Jedná se o podporu jablek, hrušek, švestek, bobulovin, čerstvých vinných hroznů, pomerančů, klementinek, citronů, kiwi, rajčat, paprik, okurek (nakládačky, salátové), zelí, květáku, brokolice, mrkve, hub (rod Agaricus) a mandarinek. Nově se vztahuje také na broskve a nektarinky.
Pěstitelé (organizace producentů, producenti, kteří nejsou členy organizace producentů) výše zmíněných produktů mají možnost oznámit záměr o využití některého z opatření od 10. srpna 2015.
V momentě vyčerpání stanoveného množství pro podporu, tj. 3 000 tun, dojde k ukončení příjmu Předběžných oznámení/Žádostí o provedení kontroly na místě. Upozorňujeme zájemce, že podání budou vyřizována chronologicky, tedy v pořadí, jak byly na SZIF zaslány. V případě nevyčerpání tohoto množství je dnem ukončení mimořádných opatření 30. červen 2016.
U všech žadatelů proběhnou kontroly na místě, a to do 7 kalendářních dnů od doručení oznámení Fondu. Žádosti o vyplacení podpory se budou podávat do 31. července 2016. Termín výplaty je stanoven do 30. září 2016.
Na mimořádná opatření v roce 2014 bylo vyplaceno celkem 14,4 milionu Kč. Podpora byla vyplacena 17 žadatelům, kteří podali celkem 20 žádostí.
Podrobné informace k mimořádným opatřením včetně příručky jsou k dispozici na www.szif.cz.
Vladimíra Nováková
tisková mluvčí SZIF