Renata Šarjaková, 9. březen 2015
Program rozvoje venkova pro období 2007 – 2013 končí a začíná jeho nová etapa. Letos z něj zemědělci a potravináři dostanou téměř 15 miliard korun.
Nedávno skončilo mimořádné 22. kolo Programu rozvoje venkova (PRV) na roky 2007 až 2013.

 Cílem PRV je podpora venkova, zvyšování konkurenceschopnosti zemědělství, potravinářství a lesnictví, zlepšování životního prostředí a snížení negativních vlivů intenzívního zemědělského hospodaření. Nová etapa programu je naplánována do roku 2020.

V mimořádném 22. kole PRV přijímalo Ministerstvo zemědělství žádosti o dotace na spolupráci mezi Místními akčními skupinami s cílem dočerpat prostředky PRV 2007 – 2013. Díky změnám kurzu eura a z důvodů nedokončení nebo krácení některých projektů vznikla rezerva, která umožnila poskytnout další dotace zaměřené na rychlé investice. Proto bylo mimořádné kolo rozšířeno také o podporu na pořízení strojů a technologií pro modernizaci zemědělských a potravinářských podniků a pro nákup lesnické techniky.

Do mimořádného kola přišlo 3 011 žádostí v hodnotě přes 2 miliardy korun. V současné době prochází žádosti administrativní kontrolou. Protože je tuto fázi PRV vyčleněna 1 miliarda korun, bude o schválení projektu rozhodovat počet bodů získaných v rámci preferenčních kritérií.

„Největší zájem projevili žadatelé o modernizaci zemědělských podniků, což odpovídá trendu posledních let. Nejvíce prostředků na projektová opatření v PRV 2007 – 2013 bylo vyčleněno právě na podopatření Modernizace zemědělských podniků, na dotace zaměřené na investice do zemědělských mobilních strojů, do technologií v živočišné a rostlinné výrobě a do protikroupových systémů a nosných konstrukcí v chmelnicích,“řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Pro letošní rok je na dotace plošných plateb Programu rozvoje venkova 2014 - 2020 určeno přibližně 8 miliard korun. Pro projektová opatření je plánováno vyhlášení první výzvy pro vybraná opatření v září s celkovou částkou necelých 7 miliard korun.

Hynek Jordán

ředitel Odboru komunikace MZe


Hodnocení => průměr 100
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář