- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Česká republika požádala Evropskou komisi o hodnocení opatření zmírňujících dopady ruského embarga
Kromě těchto otázek měli ministři na programu i otázku rybolovných práv v Baltském moři pro rok 2015. Vyhodnotili také Strategii Evropa 2020, která je v polovině období. Při neformálním obědě diskutovali rovněž o otázkách klimatického rámce 2020 – 2030.
Náměstkyně ministra zemědělství Jaroslava Beneš Špalková, která vedla českou delegaci, ocenila aktivitu Komise při řešení dopadů ruských sankcí a dosud přijatých opatření pro zmírnění dopadů ruského embarga v sektoru ovoce a zeleniny i mléka a mléčných výrobků. Zavedení některých nástrojů však podle ní nedosáhlo očekávaných výsledků, proto požádala Evropskou komisi o jejich detailní zhodnocení.
„Domníváme se, že je nadále nezbytné pokračovat v monitoringu trhu, abychom mohli reagovat na aktuální vývoj. V případě zásadního propadu cen by se tak mohlo neprodleně přistoupit k hledání alternativního řešení. Pouze za předpokladu, že se podaří skutečně stabilizovat trhy pro příštích několik měsíců, bude mít smysl zahájit diskusi o určité formě přímé kompenzace se zřetelem na finanční limity rozpočtu Evropské unie,“ řekla náměstkyně Beneš Špalková.
Účastníci lucemburského jednání hovořili také o africkém moru prasat. „Z pohledu České republiky je důležité, aby se africký mor prasat dále nešířil. V České republice by totiž případné zdolávání nákazy bylo obtížné s ohledem na vysokou koncentraci chovů domácích prasat a obecně vysoké stavy divokých prasat,“ uvedla Jaroslava Beneš Špalková.
Proto Česká republika podporuje žádost Litvy, Lotyšska, Estonska a Polska o zvýšení úhrady nákladů spojených s prevencí, kontrolou a vymýcením afrického moru prasat na jejich území.
Hynek Jordán
ředitel Odboru komunikace MZe