Renata Šarjaková, 7. červenec 2006
Plán EK na lepší péči o zvířata narazil
Plány Evropské komise zpřísnit unijní standardy chovu zvířat narazily na pondělním jednání ministrů zemědělství Evropské unie na odpor, a to především nových členských zemí, které se obávají dopadů na konkurenceschopnost chovatelů.

Oba návrhy, směrnice o ochraně brojlerů a akční plán zlepšování péče o zvířata do roku 2010, však nebyly zcela odmítnuty. O kompromis se bude v dalším pololetí snažit finské předsednictví EU.

 

EK již loni navrhla směrnici o zlepšení podmínek chovu výkrmových kuřat, tzv. brojlerů, které si dosud upravují členské státy. Direktiva by kupříkladu omezila hustotu chovu brojlerů na 30 kilogramů na metr čtvereční, v případě zvlášť příznivých podmínek na 38 kilogramů.

 

Akční plán zase načrtával záměry i lhůty pro cíle Unie při zlepšování péče o zvířata v příštích pěti letech, včetně zavedení jednotných nálepek pro výrobky z chovů, splňujících zvyšující se unijní standardy. Komise argumentuje, že podle průzkumů jsou skoro tři čtvrtiny evropských spotřebitelů ochotny si při nákupu zboží připlatit za lepší starost o zvířata. Tento přístup se těší podpoře zejména severských států.

 

"Státy, které požadují přísnější požadavky, by si je mohly nejprve zavést do vlastní legislativy, stejně jako označení výrobků. Spotřebitelé, kteří podporují lepší péči o zvířata, by pak mohli svou podporu dát najevo nejen nezávazným vyjádřením v průzkumu, ale i zaplacením vyšší ceny," argumentoval český ministr Jan Mládek.

 

Polský ministr Andrzej Lepper zase vyčíslil, že směrnice o brojlerech by v praxi znamenala snížení počtu chovaných kuřat v drůbežárnách o pětinu, což by se promítlo do nákladů, cen a konkurenceschopnosti. Obdobný přístup zaujaly i další delegace, včetně francouzské, požadující před schvalováním každé iniciativy podrobné prozkoumání ekonomických i sociálních dopadů na zemědělce. "Nejsme proti péči o zvířata. Ale je otázka, zda si náš spotřebitel raději koupí kuře, vychované v blahobytu, anebo raději to, které bude o pár korun lacinější," argumentoval slovenský zástupce Juraj Nociar.

 

Zatímco komisař Markos Kyprianu zdůrazňoval, že Unie by měla být v péči o zvířata příkladem pro svět, část zemí se naopak obávala zvýhodnění konkurence ze států, které si podmínkami chovu dosud hlavu nelámou. Podle ministra Mládka by se problém ocitl v jiném světle, pokud by se unijní přístup dotkl i dovozů z třetích států, anebo se prosadil v mezinárodním měřítku.

 

"Nevyhýbáme se zlepšování péče o zvířata, ale musí být v souladu s ekonomickými možnostmi, protože jinak by mohla stát hodně pracovních míst, a to v sektoru, který ptačí chřipka nepovzbudila," vzkázal Mládek ochráncům zvířat, kteří jej vybízeli k podpoře směrnice o brojlerech.

 

Těch je ročně v EU vykrmeno a poraženo přibližně 5,9 miliardy kusů. V ČR to bylo loni přibližně 86 milionů kuřat. Život v délce 38 až 42 dnů tráví podle ochránců tato zvířata nahuštěna jedno na druhém v přeplněných halách s umělou ventilací a osvětlením a na čerstvý vzduch se mohou dostat až při cestě na jatka.

 

Zdroj: Ekolist, 19. 6. 06        Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 021
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář