Renata Šarjaková, 9. duben 2014
Příjem Jednotné žádosti 2014

Dne 7. dubna 2014 bude zahájeno podávání Jednotné žádosti pro rok 2014. Předpokládá se, že i letos bude počet podaných žádostí mírně narůstat a překročí hranici 29 000 žádostí. Na základě Jednotné žádosti bude mezi příjemce rozděleno téměř 32 miliard korun.

Podávání žádostí tradičně končí 15. května, zemědělci mají v letošním roce pro podání žádostí o 1 týden navíc. Po tomto termínu lze podávat žádosti ještě 25 kalendářních dní, v případě pozdního podání však bude žadateli udělena sankce ve výši 1 % za každý prodlený pracovní den.

Pro přípravu žádostí a jejich podání je připravena aplikace na Portálu farmáře SZIF ( www.szif.cz/irj/portal), kterou mohou žadatelé využít. Případné metodické podpory a spolupráce při přípravě žádostí se žadatelům dostane od pracovníků Oddělení příjmu žádostí a LPIS.

Možnosti podávání Jednotné žádosti jsou následující:
1. Osobně na příslušném Oddělení příjmu žádostí a LPIS (OPŽL). V případě fyzických osob je určující bydliště fyzické osoby, u právnických osob pak jejich sídlo. Seznam všech OPŽL je uveden v Příručce pro žadatele.
2. Poštou na příslušné OPŽL.
3. Elektronickou cestou:
a) přes Portál farmáře SZIF,
b) datovou schránkou žadatele
c) prostřednictvím elektronické podatelny SZIF(s elektronickým podpisem žadatele

V rámci Jednotné žádosti lze v roce 2014 žádat o následující podpory:
 Jednotná platba na plochu zemědělské půdy (SAPS)
 Přechodné vnitrostátní podpory (PVP)
 Platba v méně příznivých oblastech (LFA)
 Platba v oblastech Natura 2000 na zemědělské půdě
 Oddělená platba na cukr (SSP)
 Oddělená platba na rajčata (STP)
 Zvláštní podpora na krávy chované v systému s tržní produkcí mléka (Dojnice)
 Zvláštní podpora na tele masného typu
 Zvláštní podpora na bahnice, popř. kozy, pasené na travních porostech
 Zvláštní podpora na brambory pro výrobu škrobu
 Zvláštní podpora na chmel
 Agroenvironmentální opatření (letos však nelze nově zařadit žádný management)

Pro všechny přímé platby v letošním roce již neplatí podmínka uchování zemědělské půdy k 30. červnu 2003 v dobrém zemědělském stavu. V roce 2014 je možné žádat o dotaci i na půdní bloky, které k 30. červnu 2003 v dobrém zemědělském stavu nebyly. Nadále však platí ostatní podmínky jako povolený druh kultury, pravidly daná výměra, zápis žadatele do LPIS a dodržování podmínek podmíněnosti (cross–compliance). Každý žadatel o platby v rámci Jednotné žádosti musí na formuláři vykázat veškerou zemědělskou půdu, kterou má k dispozici. Nové závazky v rámci Agroenvironmentálních opatření letos nelze uzavírat.

Z aktivit SZIF zaujímají platby, o které se žádá prostřednictvím Jednotné žádosti, největší podíl v objemu vyplácených finančních prostředků. V loňském roce bylo podáno 28 463 žádostí a předpokládaná výše vyplacených finančních prostředků vztažených k žádostem podaným v roce 2013 je 30,5 miliardy Kč.

Vladimíra Nováková, tisková mluvčí SZIF

Státní zemědělský intervenční fond je akreditovanou platební agenturou pro provádění opatření Společné zemědělské politiky financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu a Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova. Je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. V současné době SZIF administruje režimy podpor 1. a 2. pilíře Společné zemědělské politiky. Konkrétně se jedná o přímé platby, tržní opatření a Program rozvoje venkova. SZIF rovněž administruje národní značky kvalitních potravin KLASA a Regionální potravina.

 


zdroj: Státní zemědělský intervenční fond »


Hodnocení => průměr 112
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář