Renata Šarjaková, 29. leden 2014
Organizace producentů a seskupení producentů ovoce a zeleniny v rámci Společné organizace trhů v České republice
Státní zemědělský intervenční fond vyplácí finanční podpory pro producenty ovoce a zeleniny. Od roku 2004 do konce roku 2013 vyplatil SZIF producentům bezmála 365 mil. Kč.

 

 Počet organizací producentů ovoce a zeleniny přibývá, začátkem letošního roku byla zaregistrována první nadnárodní organizace producentů (NOP) se sídlem v České republice.

Před vstupem České republiky do Evropské unie byli producenti ovoce a zeleniny uznáváni Ministerstvem zemědělství ČR jako odbytové organizace výrobců v komoditách ovoce a zelenina v souladu se Zásadami pro poskytování podpor na základě podpůrných programů.


Ministerstvo zemědělství tehdy registrovalo osm odbytových organizací pro komodity ovoce, zelenina a brambory. Po vstupu ČR do EU došlo k automatické přeregistraci existujících registrovaných odbytových organizací ovoce a zeleniny na organizace producentů s časovým omezením do konce roku 2005.


„Kromě organizací producentů fungují v současnosti v ČR v odvětví ovoce a zelenina i předběžně uznaná seskupení producentů ovoce a zeleniny“, uvedla ing. Jana Hadačová, ředitelka Odboru rostlinných komodit. „Jedná se o právnické osoby usilující o získání registrace jako organizace producentů, které ještě nesplňují všechna kritéria stanovená pro organizaci producentů. Seskupení producentů plní svůj plán k dosažení uznání tak, aby se do pěti let stalo organizací producentů. Podpora je vyplácena na úhradu části administrativních nákladů,“ doplnila J. Hadačová.


Od roku 2006, kdy byly v ČR čtyři registrované organizace producentů (OP) se schváleným operačním programem a čtyři předběžně registrovaná seskupení producentů (SP) se schváleným plánem k dosažení uznání, sledujeme každoročně nárůst počtu nově uznaných organizací producentů. V lednu 2014 bylo evidováno 18 organizací producentů, 2 seskupení producentů a byla zaregistrována první nadnárodní organizace producentů (NOP) se sídlem v České republice. Tyto organizace sdružují v současné době celkem přes 200 členů – producentů ovoce a zeleniny.

 

Cílem vzniku seskupení producentů a organizací producentů je spojování menších producentů ovoce a zeleniny do větších celků, které jsou schopny lépe odolávat tlaku supermarketů a obchodních řetězců při prodeji ovoce a zeleniny, a tím posílit postavení na trhu prostřednictvím společného postupu při prodeji zboží. Organizace producentů tak mohou splnit vysoké nároky odběratelské sítě, především obchodních řetězců, na dodávky ovoce a zeleniny jako jsou pravidelné dodávky, vyrovnaná jakost, trvalý sortiment v druzích a typech baleních apod.


Opatření, na která mohou organizace producentů v odvětví ovoce a zelenina získat finanční podporu, se týkají zlepšení plánování produkce, zlepšení jakosti a obchodní hodnoty produktů, zlepšení odbytu produkce, opatření vedoucí ke koncentraci nabídky, vzdělávání a školení členů organizací producentů, dále je to podpora pojištění a v neposlední řadě i environmentální opatření. Finanční podpora je poskytována organizacím producentů v odvětví ovoce a zelenina na schválený operační program, který trvá až 5 let.)


Organizace producentů v rámci jednotlivých opatření investují do úpravy nebo vybudování skladových a manipulačních prostor, pořizují fóliové kryty, technologie pro přípravu půdy, ošetřování rostlin a sklizeň produktů, technologie pro třídění a balení produktů, provádějí rekonstrukce závlahových zařízení pořízením kapkové závlahy apod. Podpory jsou určeny také k propagaci produktů a na prezentaci jednotlivých organizací na trhu s ovocem a zeleninou.


Nedílnou součástí nákladů jsou také opatření týkající se zvyšování kvality produkce. Do environmentálních opatření spadají např. pořízení netkané textilie na pokrytí porostu jako ochrana před mrazem, nákup mulčovačů a drtičů větví nebo zatravnění sadů jako protierozní opatření. Také sem patří tepelná izolace objektů pro skladování a posklizňovou úpravu a výměna starých chladicích systémů.


Jedním z cílů podpory producentů ovoce a zeleniny je zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny.
Organizace producentů přispívají k propagaci a růstu spotřeby ovoce a zeleniny zejména původem z České republiky.


„O úspěšnosti podpor pro producenty ovoce a zeleniny v rámci Společné organizace trhů v České republice se nedá pochybovat. Počet organizací producentů ovoce a zeleniny narůstá a současně se zvyšuje i výše obchodované produkce a vyplácené podpory. Producenti si mohou dovolit realizovat opatření, která by bez podpory nemohli provádět,“ řekla na závěr J. Hadačová.

Vladimíra Nováková
tisková mluvčí SZIF
Státní zemědělský intervenční fond je akreditovanou platební agenturou pro provádění opatření Společné zemědělské politiky financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu a Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova. Je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů.
V současné době SZIF administruje režimy podpor 1. a 2. pilíře Společné zemědělské politiky. Konkrétně se jedná o přímé platby, tržní opatření a Program rozvoje venkova. SZIF rovněž administruje národní značky kvalitních potravin KLASA a Regionální potravina.


zdroj: Státní zemědělský intervenční fond »


Hodnocení => průměr 021
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář