Ministerstvo zemědělství v tomto zákoně vystupuje prostřednictvím pozemkových úřadů, které ve správním řízení rozhodují o zemědělském majetku podle výše uvedeného zákona.
Základním principem zákona jsou naturální restituce původního majetku církví a náboženských společností, který je nyní ve vlastnictví státu.
Za nevydávaný majetek náleží dotčeným církvím a náboženským společnostem finanční náhrada, jejíž výše byla určena na základě kvalifikovaného odhadu hodnoty majetku církví a náboženských společností k 25. únoru 1948 po odečtení hodnoty majetku, u něhož bude umožněna naturální restituce. Finanční náhrada bude splácena po dobu 30 let a její výše bude každý rok upravována s ohledem na míru inflace.
V rámci majetkového vyrovnání bude vydán majetek, který spravuje Státní pozemkový úřad, a majetek, se kterým hospodaří Lesy ČR, s. p. Dále bude vydán nemovitý majetek, který sloužil církvím a náboženským společnostem a jimi zřízeným právnickým osobám ke kultovním nebo charitativním účelům a rovněž věci funkčně související s jimi vlastněnými nemovitostmi.
Postup při vydávání původního majetku církví a náboženských společností
- Ve lhůtě do 31. 12. 2013 vyzve církevní subjekt (např. farnost, biskupství, řád) povinnou osobu (Státní pozemkový úřad, Lesy ČR, státní organizace) k vydání konkrétní věci, která patřila do původního církevního majetku. Nevrací se majetek, který nyní patří obcím, krajům nebo fyzickým a právnickým osobám. Rovněž se nebudou vracet například pozemky zastavěné po zestátnění a sportoviště (§8 zákona o majetkovém vyrovnání).
- Církevní subjekt musí prokázat, že byl vlastníkem nárokované věci v období 25. 2. 1948 – 1. 1. 1990 a doloží, že na něm byla spáchána majetková křivda.
- Pokud církevní subjekt doloží všechny zákonné náležitosti, uzavře s ním povinná osoba do 6 měsíců ode dne doručení výzvy dohodu o vydání věci. Pokud povinná osoba uzavření dohody odmítne, může se církevní subjekt obrátit s žádostí o rozhodnutí na pozemkový úřad.
- Uzavřenou dohodu o vydání věci následně přezkoumá pozemkový úřad, zda je v souladu se zákonem.
- V případě, že dohodu o vydání věci uzavřenou mezi povinnou osobu a církevním subjektem pozemkový úřad neschválí, církevní subjekt se bude moci dožadovat přezkoumání tohoto rozhodnutí soudem.
- Pokud dohodu pozemkový úřad rozhodnutím schválí, bude dohoda do 30 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí předložena katastrálnímu úřadu k provedení zápisu do katastru nemovitostí. (V případě nezemědělských nemovitostí - budovy kostelů, far, charit - bude dohoda s povinnou osobou předložena přímo katastrálnímu úřadu.)
- Všechny převody věcí ze státu na církevní subjekty musí povinné osoby každoročně nahlašovat Ministerstvu kultury, které bude tyto údaje dále předávat Českému statistickému úřadu a Ministerstvu financí. Stát tak bude mít podrobný seznam vydávaných věcí.
Odkazy:
- K praktické realizaci zákona jsou potřebné podklady z Českého úřadu zeměměřického a katastrálního
- nahlížení do katastru nemovitostí
- přehled pozemkových úprav
- Státní pozemkový úřad (informace budou průběžně doplňovány)
- Lesy ČR