- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Tisková zpráva SVS ČR
30. 1. 2013 - Státní veterinární správa nebere na lehkou váhu včerejší upozornění FAO (Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství), že je třeba počítat s možným vzplanutím aviární influenzy, ptačí chřipky, jako tomu bylo v roce 2006. Tehdy mělo problémy s touto nákazou ptáků, a tudíž i drůbeže, více než 60 států.
FAO připomíná, že není na místě šetřit na preventivních opatřeních a monitoringu. Naše republika má, bohužel, nebo bohudíky?, zkušenost s výskytem ptačí chřipky v několika chovech drůbeže a víme jak zabránit dalšímu šíření a jak ohnisko zlikvidovat. Stále u nás situaci monitorujeme a všechny podezřelé úhyny volně žijících ptáků i drůbeže vyšetřujeme.
Nicméně je varování před aviární influenzou na místě, neboť v Evropě již byl zaznamenán výskyt vysoce patogenního viru, a sice subtypu H7N1, u volně žijících ptáků v Dánsku. Je tedy nanejvýš vhodné v obezřetnosti nepolevovat.
FAO uvádí, že v některých asijských zemích a na Středním východě existují endemické rezervoáry viru H5N1. Sice existuje celá řada omezení obchodů s drůbeží a ptáky ze zemí mimo EU, je však třeba jejich plnění pečlivě kontrolovat. Dále musí pokračovat pečlivé kontroly na vstupních místech, tj. na pohraničních veterinárních stanicích na hranicích EU, v ČR na pohraniční veterinární stanici na Letišti Václava Havla v Praze.
Státní veterinární správa každoročně monitoruje situaci aviární influenzy na našem území. Při monitoringu se provádí odběr a vyšetření vzorků v chovech drůbeže různých kategorií a také se při zvýšeném úhynu volně žijících ptáků odebírají vzorky s cílem zjistit přítomnost viru. Během roku 2012 bylo odebráno a vyšetřeno celkem 188 vzorků v chovech drůbeže různých kategorií, žádný ze vzorků nebyl pozitivní. Dále bylo vyšetřeno celkem 102 vzorků uhynulých volně žijících ptáků s jediným pozitivním nálezem v Ústeckém kraji, kde se potvrdil výskyt nízcepatogenní aviární influenzy u volně žijících kachen a to subtypu H4N6. Ve vztahu k možnému přenosu na člověka jsou za nejrizikovější považovány subtypy H5 a H7.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS