- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Memorandum
Zemědělci v souladu se sektorovými strategiemi Evropské unie svojí činností na venkově produkují kvalitní potraviny a zemědělské suroviny, udržitelným způsobem užívají přírodní zdroje, podílí se na řešení problematiky změny klimatu a produkci obnovitelných zdrojů energie.
Zemědělské podniky jsou základním stabilizujícím prvkem venkova, neboť v mnoha regionech jsou dominantními zaměstnavateli obyvatelstva.
Zemědělci rovněž pomáhají spoluvytvářet a udržovat krajinu jako místa pro plnohodnotný život a odpočinek lidí, turistiku, ale i rozvoj biodiverzity. Důležitou roli v tomto smyslu sehrává zejména zemědělství v méně příznivých oblastech (LFA) a zvláště chráněných oblastech (ZCHÚ). Díky svému působení tak zemědělství předchází vysídlování venkovského prostoru, úbytku kvalitních a zdravotně nezávadných surovin pro české potravinářství a rovněž degradaci kulturního rázu krajiny a cenných agroekosystémů.
Výše popsaný charakter multifunkčního agrárního sektoru je v souladu s požadavky strategických cílů EU na zvýšení produktivity, inovativnosti, konkurenceschopnosti, ekologické šetrnosti hospodaření a atraktivity venkova pro obyvatele České republiky. K udržitelnému zajištění všech funkcí zemědělství je nezbytná odpovídající podpora z evropských fondů, která umožní další rozvoj a hlubší poskytování veřejných služeb zemědělského sektoru obyvatelům ČR a zároveň zajistí konkurenceschopnost zemědělství uvnitř Evropského prostoru i mimo něj.
Na základě výše uvedeného požadujeme, aby:
-
Pro udržení rozměru a intenzity uvedených aktivit bylo alokováno do oblasti zemědělství, potravinářství a lesnictví v rámci připravovaného Programu rozvoje venkova ČR 2014– 2020 (PRV) stejně jako doposud 90 % všech finančních prostředků z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova.
-
Hlavní prioritou v rámci připravovaného Programu rozvoje venkova musí být podpora konkurenceschopnosti českých zemědělských a potravinářských podniků.
-
Zbývajících 10 % finančních prostředků v rozpočtu PRV bylo použito na podporu a diverzifikaci produktivních podnikatelských činností, které pomáhají řešit zaměstnanost na venkově. Zároveň se pro rozvoj venkovských oblastí musí zajistit odpovídající doplňkové finanční krytí z ostatních fondů Evropské unie pro další související aktivity spojené se životem na venkově.
-
Programové dokumenty (operační programy) ostatních resortů zohlednily lépe potřeby venkova a životního prostředí, které ani v současném programovacím období nemohly být z důvodu omezeného rozpočtu PRV řádně podpořené, a vytvořily komplementární a harmonizované podpůrné nástroje k Programu rozvoje venkova po roce 2013.
Před zraky novinářů na TK v Českých Budějovicích dne 31. 8. 2012 podepsali :
ing. Jan Veleba
prezidenta AK ČRing. Martin Pýcha
předseda ZS ČR