- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
EAN - SEABUCK: výzkumný projekt EU zaměřený na rakytník
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides), který je původem z Evropy a Asie, je znám po staletí. Hlavní prospěch této rostliny spočívá v tom, že je bohatým zdrojem bioaktivních látek (např. vitaminů, minerálních látek, mikroelementů, vysoce hodnotného oleje). Možné farmaceutické využití léto rostliny bylo již dokumentováno v ruské a tradiční čínské medicíně. Tím, že lze uvedenou rostlinu pěstovat ve vzdálených venkovských oblastech (např. v Asii a v Rusku) se zajistí finanční prostředky z této produkce pro venkovské obyvatelstvo, které se tak nemusí stěhovat kvůli obživě do měst.
V Evropě je dostupnost této rostliny omezená. Ročně se zpracuje asi 5 000 tun bobulí, což není postačující pro uspokojení trhu. Očekává se, že se poptávka trhu po rakytníku značně zvýší, neboť se rakytník může uplatnit při výrobě potravin, kosmetických a farmaceutických výrobků.
Vzhledem k tomu, že východní Evropě a Asii chybí know-how a to z hlediska pěstování uvedené rostliny, technologie zpracování a vývoje výrobků s dobrým uplatněním na trhu, podpořila Evropská komise výzkumný projekt “EAN-SEABUCK”, jehož cílem je vytvoření základny v Evropě a Asii, v rámci které se bude spolupracovat na využití rakytníku. Uvádí se, že ekonomický potenciál rakytníku na trhu je enormní.
Do projektu, který byl zahájen v září 2005, se zapojila Čína, Ruská federace a Německo. Více informací o projektu je na stránkách CORDIS.
Projekt je typu specifické podpůrné akce (SSA).
Zdroj info ÚZPI