- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Duel mezi ministrem zemědělství Fuksou a hejtmanem Haškem
Michal Hašek odmítl uvažované sjednocení sazeb DPH, které by se dotklo i potravin zvýšením DPH na 19 %. To by podle Haška nespravedlivě zasáhlo skupiny občanů s nízkými a středními příjmy, které už nyní zažívají nekoncepční plošné vládní škrty. Ministr Fuksa reagoval tím, že má jít o zdroj financování důchodové reformy, ovšem s tím M. Hašek nesouhlasil a doporučil vládě jednat s opozicí například o prodeji státního podílu ve společnosti ČEZ.
Připomněl Fuksovi také chování zahraničních obchodních řetězců, které před kvalitními domácími potravinami preferují dovoz levnějších, méně kvalitních potravin s vysokým podílem náhražek. Oba politici se shodli na podpoře domácích potravin pomocí značky Klasa a nově (za pomoci krajů) i Regionální potravina. Hašek kritizoval vládu za návrh rozpočtu Ministerstva zemědělství pro příští rok. Zejména fakt, že vláda nevyplatí českým zemědělcům stejné dotace jako jiné členské státy EU, i když právě od roku 2011 měly být tzv. přímé platby stejné jako v ostatních zemích EU. Hašek to považuje za omezení konkurenceschopnosti našich zemědělců a vyzval ministra Fuksu k hledání řešení, například využitím výnosu Pozemkového fondu ČR za prodej státní půdy, či zisku státního podniku Lesy ČR (LČR) z hospodaření se státními lesy. Hledání možnosti ministr Fuksa přislíbil.
K tématu státních lesů se diskuse vrátila, když hejtman Hašek vyzval ministra k provedení forenzního auditu LČR a i zde byl úspěšný, neboť Ivan Fuksa audit přislíbil. Hašek v televizní diskusi kritizoval záměr privatizace LČR a doporučil v případě špatného hospodaření výměnu managementu LČR namísto prodeje podniku.
Fuksa i Hašek se shodli na transformaci organizací v gesci Ministerstva zemědělství. Podle hejtmana Haška by ji však měla předcházet důkladná analýza. I ČSSD počítá podle svého stínového ministra se vznikem jednotného Úřadu pro potraviny namísto nynějších institucí. Ministra Fuksu hejtman Hašek výslovně upozornil na transparentnost při spojování resortních výzkumných ústavů a na budoucnost cca 570 lukrativních pozemků v Praze a okolí. Na nakládání s nimi opozice podle Haška zvláště dohlédne. Velké námitky má Hašek k záměru SZIF na obměnu informačního systému, což považuje nyní za zbytečný krok i vysoké výdaje.
Závěr diskuse byl věnován budoucí společné zemědělské politice EU. Hašek definoval ve shodě s Fuksou tři základní priority ČR: Rovné dotační podmínky našich farmářů, odmítnutí stropu plateb pro větší farmy (v ČR jsou historicky velké zemědělské podniky) a zákaz či limit pro podpory zemědělců z národních rozpočtů (ČR nemůže soutěžit například s rozpočtem Německa, Francie apod.). Oba politici vyjádřili ochotu spolupráce v zájmu zemědělců a venkova.
Vytvořeno / změněno: 5.12.2010 / 5.12.2010