- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Vyjádření veřejnosti k budoucnosti českého zemědělství
Veřejnost se vyjádřila k budoucnosti českého zemědělství
V rámci veřejné konzultace bylo zasláno celkem 102 příspěvků, kterými se nyní bude zabývat Skupina pro strategické otázky v zemědělství. Respondenti se vyjadřovali k otázkám významu a role českého zemědělství, k jeho silným a slabým stránkám, k výzvám a překážkám a k návrhům na řešení.
Obdržené příspěvky lze stručně shrnout následovně: Význam a úloha zemědělství jsou ve velké míře spatřovány v soběstačnosti výroby potravin, tvorbě a údržbě krajiny a výrobě kvalitních a zdravých potravin. Za silnou stránku je nejčastěji považována vysoká koncentrace zemědělské výroby a výhody z ní plynoucí, kvalifikovaná pracovní síla a tradice.
Slabým stránkám vévodí nerovné podmínky v rámci EU a rozdílná úroveň podpor. S určitým odstupem pak následují byrokracie a skutečnost, že jen málo půdy a dalšího majetku je ve vlastnictví samotných zemědělců, což vede k horší motivaci k hospodaření. Jako další slabá stránka bylo uvedeno jednání nadnárodních obchodních řetězců.
V případě výzev nebyly odpovědi tak jednoznačné, nejčastěji bylo uvedeno zlepšení tváře venkova, zajištění odbytu produkce za přijatelné ceny, provedení komplexních pozemkových úprav a zaměření se na kvalitu produkce. Ani v oblasti překážek nebyl výsledek jednoznačný a názory se různily. Nejčastěji zmiňovanou překážkou byla dotační politika EU a zbytečná národní legislativa nad rámec norem EU, nárůst byrokracie a povýšení zisku nad kvalitu.
Konkrétní návrhy řešení spočívaly ve čtvrtině případů v nastolení rovných podmínek, vyrovnání úrovně zemědělských podpor v rámci EU, dále mediální podpora spotřeby potravin vyrobených v ČR, zrušení, případně omezení dotací, provedení komplexních pozemkových úprav, vytvoření podporovaných modelů hospodaření pro regiony, odstranění nebo snížení byrokracie, korekce chování obchodních řetězců a omezení počtu úředníků resortu zemědělství.
Petr Vorlíček, tiskový mluvčí MZe