Renata Šarjaková, 9. březen 2006
Používejte kejdu jako fosforečné hnojivo
Němečtí vědci doporučují místo průmyslových fosforečných hnojiv používat hospodářská hnojiva vzhledem k jejich velmi nízkému obsahu uranu.

Kejda a jiná hospodářská hnojiva živočišného původu mají jako fosforečná hnojiva velkou přednost: při jejich použití se ve srovnání s průmyslovými hnojivy obsahujícími fosfor nedostává na zemědělské plochy a louky a pastviny téměř žádný uran. Na tuto skutečnost poukázali vědci z Institutu výživy rostlin a pedologie Spolkového výzkumného ústavu zemědělského (FAL) v Braunschweigu.

Vědci zjistili, že fosforečné hnojivo může obsahovat uran, pokud se vyrábí ze surového fosfátu, který pochází z mořských sedimentů. Tento těžký kov je radioaktivní, toxický a akumuluje se v půdě. Surový fosfát obsahuje až 75 mg . kg–1 uranu. Při úpravě na superfosfát nebo trojitý superfosfát se zvyšuje obsah až na 197 mg . kg–1. V průměru obsahuje fosforečné hnojivo 100 mg uranu . kg–1. Uran je sice možné ze surového fosfátu odstranit, avšak cena fosforečného hnojiva se zvýší. 

Také čistírenské kaly obsahují 4 až 32 mg . kg–1 uranu. Oproti tomu hospodářská hnojiva jako kejda nebo chlévský hnůj obsahují uranu jen velmi málo.

Němečtí vědci tedy doporučují používat k fosforečnému hnojení raději hospodářská hnojiva. Prof. E. Schnug, ředitel Institutu FAL, podporuje povinnost značení fosforečných hnojiv s obsahem uranu vyšším než 4 mg . kg–1.

Top Agrar, 2005, č. 11, s. 12                        Zdroj info ÚZPI


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 026
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář