Renata Šarjaková, 5. únor 2010
Češi objevují díky automatům čerstvé mléko

Čeští zemědělci našli alespoň částečnou náplast na nízké výkupní ceny mléka – začali ho prodávat lidem přímo přes automaty. Obcházejí tak v řetězci k zákazníkovi mlékárny i obchodníky.

Novinka, která zatím dobývá hlavně venkov, by se v průběhu března měla objevit i v Praze či Brně. Firma Agri Toko, která mlékomaty v Česku dodává, zatím tají, kde přesně by se stroje měly objevit.

            Automaty však nenahrávají jen zemědělcům, spokojení jsou i zákazníci – kupují si mléko, které neprocestuje před vypitím půlku republiky a ani neprojde vmlékárně úpravami. „Ta chuť mléka se nedá srovnat, chutná mnohem lépe, čerstvěji,“ říká Antonín Jirka z Liberce. Není divu: mléko má přes čtyři procenta tuku, zatímco v obchodní síti koupíte maximálně mléko s obsahem 3,5 procenta.

            Za pravdu mu dává i zemědělský analytik Petr Havel. „Čerstvé mléko je nutričně mnohem bohatší, i po převaření má lepší vlastnosti než například odstředěné trvanlivé nízkotučné mléko. To je často jen jako obarvená bílá voda,“ dodal Havel.

            Nevýhodou mléka z mlékomatu je mnohem kratší trvanlivost, maximálně tři dny. Zemědělci se proto snaží automaty umisťovat do center měst, aby k nim lidé měli co nejsnazší přístup a mohli si ho kupovat například každý den.

            Mléko v mlékomatech není nijak ošetřené, a proto je nutné ho správně tepelně upravit, což spousta lidí nedělá. „Jsou už známy případy, kdy lidé měli střevní problémy kvůli čerstvému mléku,“ říká Havel. Podle zemědělců by však mělo být zdravotně nezávadné, po celou dobu je pod teplotou čtyři stupně.

            Pro zákazníky mléko z automatu je i není levnější než v obchodě.

            Pokud porovnáte ceny plnotučného mléka, pak je podle údajů Českého statistického úřadu výhodnější automatové. Lehčí nebo krabicové verze však mohou vyjít levněji v supermarketu. V Česku v současnosti funguje 64 automatů, které zemědělci plní svým mlékem. „Do konce roku čekáme, že v celé zemi bude kolem 400 automatů,“ říká Libor Rokos z firmy Agri Toko.

            Zájem lidí o čerstvé mléko překvapil jak prodejce těchto strojů, tak i samotné zemědělce. Pro ty automaty představují cestu k vyšším ziskům. „Denně prodám kolem 400 litrů,“ říká Robert Erlebach, majitel automatu v centru Liberce, který tak prodává přímo zhruba polovinu toho, co každý den od svých krav nadojí. Někdy se před automatem udělá i fronta.

            Výkupní ceny mléka loni spadly v průměru až k šesti korunám za litr. V automatu se litr prodává za 15 korun. „Když odečtu náklady na pronájem, přepravu mléka a splácení automatu, vychází mi to kolem devíti korun za litr,“ dodal Erlebach.

            Mlékomat však drtivé většině zemědělců spásu nepřinese – letos farmáři na mléku prodělají šest až sedm miliard korun. „Je to možné řešení odbytu hlavně pro menší producenty mléka, ale jinak je ten objem spíše zanedbatelný,“ říká výkonný ředitel Českomoravského mlékárenského svazu Michal Němec.

            „Osobně jsem přesvědčen, že velká města budou vděčnějšími odběrateli než menší obce. Lidé ve městech jsou citlivější a přístupnější k myšlenkám zdravějšího a tradičního způsobu života,“ vysvětlil Rokos z Agri Toko.

 

 

5.2.2010    Mladá fronta DNES   

 


Hodnocení => průměr 098
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář