- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Za špatné hospodaření hrozí zemědělcům přísné pokuty
Zemědělcům, kteří vypouštějí močůvku, nebo se špatně starají o zvířata, budou hrozit mnohem přísnější saknce než doposud. Po Sněmovně totiž i Senát přijal zákon, který tyto prohřešky řeší a stanovuje přesné výše pokut.Přijetí tohoto předpisu je podmínkou, aby čeští zemědělci dál mohli čerpat dotace z Evropské unie.
Zemědělci v Česku si tak budou muset mnohem více hledět, jak zacházejí se životním prostředím. .
Kromě už existujících postihů nové předpisy stanoví pokuty až do výše 250 tisíc korun například za nesprávné údaje v žádostech o dotace nebo když zemědělec státu nepřizná, že rozorává meze.
Nový zákon totiž stanoví mnohem pečlivější kontrolu evidence užívání půdy. Rozorávání mezí je jedním z nejčastějších prohřešků zemědělských podniků.
Přísně zakázaným ukrajováním mezí si totiž firmy nahánějí hektary. Čím větší mají výměr na plochu, tím více dotací dostávají. Právě dotace na plochu jsou nejštědřejším a zároveň automatickým příspěvkem Unie.
Stát bude podle zákona také mnohem efektivněji provádět kontroly, zda například zemědělci nevypouštějí močůvku do svého okolí nebo dobře zacházejí se zvířaty. Desítka státních institucí k tomu bude používat jednotný systém.
"Výsledky kontrol dostane Státní zemědělský intervenční fond pro rozhodování o poskytování dotací," uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta.
Porušení "dobré hospodářské praxe" stát od ledna tohoto roku trestá nejen pokutou, ale i srážkou z dotací. Mezi zapovězené činnosti patří také pěstování širokořádkových plodin (hlavně kukuřice nebo řepy).
Ty totiž na kopcích nezadržují vodu a při povodních se půda odplavuje z polí. Za znečištění obcí po povodních chtějí také někteří starostové zemědělce žalovat.
Vodní erozí v důsledku špatného zacházení s půdou je přitom podle ministerstva životního prostředí ohrožená skoro polovina veškeré orné půdy v zemi. Na mnoha místech podle ministerstva zemědělství odplavaly tuny zeminy a několikanásobně byly překročeny povolené limity.
Zdroj: Mladá fronta Dnes