- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Zemědělci blokovali české dálnice a silnice
Zemědělci v pondělí dopoledne blokovali zhruba dvě desítky silnic a dálnic v Česku. Chtěli tak protestovat proti nízkým výkupním cenám mléka. Protesty probíhaly v sedmi krajích. Podle prezidenta Agrární komory (AK) Jana Veleby bylo v celé ČR do protestů zapojeno na 1700 kusů zemědělské techniky. Plánované protesty se nelíbily dokonce jednomu z novinářů, který Velebovi vyhrožoval.
Demonstrace začala v devět hodin, například u Brna se již půl hodiny před začátkem připravily desítky zemědělců. Kolem půl jedenácté protesty na některých místech skončily, oficiálně pak v 11 hodin po celé ČR.
Traktory, kombajny, ale i nákladní auta a více než stovka osobních aut přijely na křížení dálnic D1 a D2 u Brna. Celkem byly v Brně na třech místech, například u nadjezdu dálnice u obchodního centra Olympia. Zemědělci měly na svých strojích vždy vylepenou ceduli s nápisem protest.
"V celé republice je do protestů zapojeno na 1700 strojů. Ovšem tento počet neustále přibývá, protože přijíždějí další stroje," řekl Právu Veleba, který se účastní akce v Brně.
Farmáři protestovali i na sjezdech z D1 směrem na Jihlavu, Velký Beranov a Humpolec na Vysočině. Zde byly dvě kolony, každá v jednom směru. Aby se řidiči dostali z dálnice, dopravu na sjezdu řídila policie. Situaci v regionu monitoroval také vrtulník.
Zemědělci byli také poblíž Plzně, na silnici E55 v jižních Čechách či na komunikacích v Olomouckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji.
Na Plzeňsku blokovali farmáři zhruba 40 kamióny a osobními auty dvoukilometrovou trasu z Plzně do Chotíkova, která je součástí tahu na Karlovy Vary. Zemědělci úsek pomalu projížděli, vydrželi zde do půl jedenácté. V obou směrech byla kilometrová kolona. Připraveny byly i transparenty, například "Za české zemědělství a také za vás či Podpořte nás, my podpoříme vás"
Po celé republice dohlíželi na demonstranty policisté. Lidé uvízlí v kolonách však nešetřili kritikou na zemědělce. "Je to úplně praštěný, až se tady někdo zabije, tak to budete mít na svědomí," řekl na stranu zemědělců jeden řidič z Plzeňska.
Kolem 50 traktorů a dalších zemědělských vozidel vyjelo také na silnice na Rychnovsku a Náchodsku. Podle policie kolony farmářů dopravu výrazně nezkomplikovaly.
Agrárníkům se nelíbí ceny mléka
Cena mléka se v Česku pohybuje kolem šesti korun za litr, před rokem to bylo přes devět korun. Letos tak zemědělci za mléko utrží o 4,5 miliardy méně než loni. Podle agrárníků by navíc letos v zemědělství a navazujících oborech mohlo ze 40 000 zaměstnanců až 2000 lidí přijít o práci.
Prezidentovi Agrární komory vyhrožoval novinář
Jan Veleba, prezident Agrární komory, v pondělí po skončení protestů také oznámil, že mu vyhrožoval jeden novinář, kterého Veleba zná. "Dostal jsem v neděli e-mail, který byl přeposlán přes jednu osobu," řekl Novinkám Veleba.
Ve zprávě stálo, že pokud se blokáda silnic a dálnic dotkne adresáta e-mailu nebo jeho rodiny, důsledky prý ponese právě Veleba a jeho rodina. Prezident AK se však vzhledem k hladkému průběhu demonstrace výhružky neobává, e-mail dokonce ani neoznamoval na policii.
Zdroj: Novinky, Právo