- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Cesta k zemědělské půdě se tuzemským farmářům ztíží
Mnoho českých farmářů se obává, že se nedostanou k nové půdě. Podle novely, schválené minulý týden Poslaneckou sněmovnou, si totiž budou moci státní půdu kupovat i cizinci. Cesta k ní se tak mnoha českým zemědělcům ztíží.
„Dá se očekávat, že se zájem cizinců o tuto půdu zvedne,“ říká soukromý zemědělec Pavel Pouba z Tymákova na Plzeňsku. Cizinci tak budou českým farmářům konkurovat více než v současnosti. Současně by podle některých farmářů mohli způsobit zvednutí cen půdy.
Růst cen potvrzují i někteří analytici. „Změna legislativy ceny rozhýbá, ale nikoli dramaticky. Očekáváme cenový nárůst v horizontu pěti, maximálně deseti procent,“ říká Miroslav Somr, výkonný ředitel AAAIndustry.cz.
Přesto farmáři neočekávají, že by vlna zájmu ze strany cizích státních příslušníků stoupla příliš velkou měrou. Cizinci se totiž v Čechách usazovali již dříve, a to ve velkém množství. „Převážnou část půdy v našem regionu mají cizinci,“ prozrazuje Gabriel Kužel z Chebu. A ti si pořizovali půdu nejenom od soukromých vlastníků, ale dokonce i ze státního pozemkového fondu.
Stačilo jim k tomu jenom jedno. Najít si českého společníka a založit s ním společnost s ručením omezeným. „Prodeje probíhaly přes takzvané bílé koně, ať už byl zákon, nebo nebyl,“ říká zemědělec Karel Zíka z Heřmaně u Protivína.
Nevýhodou této metody ovšem pro cizince byla nezbytná spoluúčast Čecha a problémy se založením „eseróčka“. To totiž trvá i několik měsíců. Pokud si rozhodli koupit již založenou společnost, vyšlo je to na několik desítek tisíc.
Na nutnosti změnit podmínky zákona se přitom již delší dobu shodovala řada politiků i analytiků. „Byl to jeden z našich dlouhodobých závazků,“ říká senátor Jiří Čunek. Proto podle něj novela pravděpodobně v Senátu projde, i když se dá očekávat bouřlivá diskuse.
Navíc novela cizincům ulehčí pouze zčásti. Jednou z podmínek, za kterých si mohou půdu pořídit, je, že již minimálně tři roky hospodaří ve stejném či sousedním katastru.
Zdroj: Denik.cz