Renata Šarjaková, 23. červen 2009
Někteří chovatelé v Libereckém kraji začali rozprodávat krávy

Někteří chovatelé hovězího dobytka v Libereckém kraji začali kvůli nedostatku peněz rozprodávat svá stáda. Důvodem jsou nízké výkupní ceny mléka, které jsou zhruba o čtvrtinu nižší než jeho výrobní náklady. Mlékárny zemědělcům platí kolem šesti korun za litr mléka, podle výzkumného ústavu živočišné výroby je ale skutečná výrobní cena přes osm korun. Pro menší chovatele jsou tyto ceny téměř likvidační, problémy ale mají i velké podniky, řekl dnes novinářům předseda Regionální agrární rady Libereckého kraje Robert Erlebach.

Třeba zemědělská společnost Agro Bílá na Liberecku přichází měsíčně jen na mléku o půl milionu korun. Podnik, který chová zhruba 450 krav, výrazně snížil náklady, sám si pěstuje i vyrábí krmiva, reorganizoval výrobu a hledá další úsporná opatření. "Přesto jsme od začátku roku ve ztrátě kolem pěti milionů korun a dodavatelům platíme se zpožděním," řekl ČTK předseda představenstva Jiří Sameš. Pokud se ceny za mléko nezvýší, zvažuje podnik uzavření jednoho z kravínů, což by znamenalo odprodej zhruba stovky krav. "Ani žně zřejmě naše hospodaření výrazně neposílí, i výkupní ceny obilí a řepky budou zřejmě nízké," dodal Sameš.

Podle Erlebacha zemědělci prodejem mléka pod cenou porušují zákon. "Zákon o cenách jasně říká, že nesmím prodávat pod nákladovou cenou, všichni zemědělci ho ale porušují, měli bychom se jít udat," poznamenal. Chovatelům ale nezbývá než prodávat mléko za cenu, kterou jim mlékárny platí, jiný odbyt totiž nemají. Zpracovatele zase do nízkých cen tlačí řetězce, které zajišťují odbyt jejich výrobků. "Je potřeba ceny i vztahy narovnat, požádali jsme proto o pomoc naše poslance a také předsedu Senátu Přemysla Sobotku," řekl Erlebach. Z dlouhodobého hlediska je podle něj současný stav neudržitelný a ohrožuje české zemědělství.

Zemědělci volají po urychlení výplaty evropských dotací, což by mohlo řadě z nich pomoci. "Víme, že není možné dotace vyplatit dřív než v závěru roku, uvítali bychom ale, kdyby to bylo už v září," řekl Erlebach. Především je ale podle něj třeba v rámci EU srovnat podmínky pro zemědělství. Dotace zemědělcům ve starých zemích unie jsou totiž podstatně vyšší a čeští zemědělci jim mohou jen těžko konkurovat. Pokud se nepodaří podmínky srovnat, je české zemědělství vážně ohroženo. O práci mohou přijít tisíce lidí, ale především by to ohrozilo péči o českou krajinu, kterou zemědělci zajišťují.


Zdroj: ČTK

Hodnocení => průměr 026
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář